Üzüm Çekirdeğinin ve Üzüm Çekirdeği Yağının Antioksidan Özelliği

28.03.2020

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN VE ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞININ ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ

Üzüm çekirdeği dikkat çekecek düzeyde insan sağlığına yararlı biyoaktif bileşen olan proantosiyanidin içeriğine sahiptir. Üzüm çekirdeği özütü, yaklaşık % 90 proantosiyanidinlerden oluşan önemli bir polifenol kaynağıdır.

Peki proantosiyanin nedir?

Üzüm çekirdeğinin sahip olduğu proantosiyanidin,  kırmızı mor meyvelerde, kırmızı şarapta fazlaca bulunan çoklu antioksidan özellikte yapılardır.

Proantosiyanidinlerin hipertansiyon, dislipidemi gibi kardiyovasküler hastalıklara, kolestrol düşürme üzerinde olumlu etkisi vardır.

Üzüm çekirdeği % 40 lif, % 16 esansiyel yağ, % 11 protein, % 7 fenolik bileşik (tannin vb.) ve diğer bileşiklerden (şeker, mineral vb.) oluşur ve bunun yanında yüksek miktarda E vitamini içerir.

Proantosiyanidinler  askorbik asit ve E vitamininden daha başarılı antioksidan özelliği gösterirler.

Üzüm çekirdeğinden elde edilen prosiyanidin ekstraktı kandaki insülin seviyesini düşürücü etki yaptığı diyabet tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

İnsanlara verilen üzüm çekirdeği özütü kan basıncında önemli bir düşüşe sebep olduğu görülmüştür.

Üzüm çekirdeğinin bir diğer faydalarını sıralayacak olursak;

 • Siyah Üzüm Çekirdeği görme gücünü geliştirir.
 • Midenin hazımsızlığını ve tahrişini iyileştirmede, sindirim bozukluğunu önlemede etkilidir.
 • Mükemmel bir bakteri öldürücü ve mantar ilacıdır.
 • Vücutta biriken istenmeyen toksinlerin serbest kalmasına yardımcı olarak kilo kaybınayardımcı olmaktadır.
 • Üzüm çekirdeğini sıcak suda demleyerek tüketilebileceği gibi salatalara katarakta tüketebiliriz. Bir de üzüm çekirdeğini yağ formunda tüketebiliriz.

Peki üzüm çekirdeiği yağının  ne gibi yararları mevcuttur?

 • Kardiyovasküler hastalıkları önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Yaklaşık % 90 proantosiyanidinlerden oluşması nedeniyle yüksek antioksidan içeriklidir.
 • Oksidatif stres ise, kanser,tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi bir çok hastalığın temelinde yer alır. Üzüm çekirdeği özütü de bu oksidatif stresi “minimum” düzeye indirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kötü kolestrol seviyesini düşürür.
 • Büyük tansiyonu ve kalp atış hızını azaltır.
 • Yaraların üzerine sürüldüğünde onarıcı etki göstermektedir.

Kullanımı nasıl olmalıdır?

Üzüm Çekirdeği Yağı, soteleme, pişirmede kullanılabileceği gibi, salata sosu hazırlamada ve marine için de kullanılabilir.Kaynaklar

Edirisinghe I., Randolph J., Cheema M., Tadapaneni R., Park E., Burton-Freeman B., Kappagoda T. (2012). Effect of grape seed extract on postprandial oxidative status and metabolic responses in men and women with the metabolic syndrome- randomized, cross-over, placebo-controlled study. Functional Food in Health and Disease,2(12):508-521

Feringa, H. H., Laskey, D. A., Dickson, J. E., & Coleman, C. I. (2011). The effect of grape seed extract oncardiovascular risk markers: A meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of the American Dietetic Association, 111, 1173e1181