Kalp Hastalıkları ve Beslenme

10.04.2018

   Kalbinizi Sevin !

   Bu hafta, Dünya Sağlık Haftası (7-13 Nisan) ve Kalp Sağlığı Haftası (Nisan ayının ikinci haftası). Sağlıkta farkındalığın dolu dolu hissedildiği bir hafta. Kalp demek hayat demek ve kalp sağlığı insan sağlığının temeli. Kalp öyle bir organ ki sadece bir insanı yaşatmaz, birçok insanı da içinde yaşatan ve durmadan işleyen bir saat… Tabi bu işin duygusal yönü, yoksa sağlıkçı gözünde sinirler-damarlar ile örülü kan pompalayan bir kas demeti. Ama her açıdan bakıldığında çok önemli ve kıymetli. Bu yüzden kalbinizi sevin ve ona iyi bakın. Kalbinizin durmasını istemiyorsanız onu atarken koruyun.

   Kalp damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derecede nedeni. Kalp krizi, felçler, yüksek kan basıncı (hipertansiyon), angina (göğüs ağrısı), kan dolaşım bozukluğu ve anormal kalp atışları başlıca kalp hastalıkları. Kalp kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin. Düzenli yapılan testler de hastalıkların ciddi boyutlara varmadan tespit edilmesini sağlar. 

   Özellikle risk taşıyan gruplar:
•    Yaş (erkeklerde >45, kadınlarda >55) artıkça
•    Ailede kalp hastalığı öyküsü olanlar
•    Fazla alkol-sigara tüketimi olanlar
•    Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon) olanlar
•    Hiperkolesterolemi olanlar (yüksek kolestrerol)
•    Düşük HDL kolesterol değeri ve yüksek LDL kolesterol değeri olanlar
•    Diyabet hastası olanlar
•    Aşırı kilolu olanlar (Şişmanlık)
•    Fiziksel aktivitesi az olanlar
•    Doğum kontrol hapı kullanımı (sigara içiliyorsa) olanlar ve erken menopoza girenler
•    Çok strese ve üzüntüye maruz kalanlar

   Yani sonuç olarak kalp damar hastalıklarının oluşumunda başlıca nedenler; beslenmede doymuş yağların (katı yağlar, margarinler vb.) fazla tüketimi, aşırı tuz tüketimi, saflaştırılmış (rafine) besinlerin yüksek, diyet posası ve antioksidan öğelerin (sebze ve meyve, tam tahıl ürünlerinin) tüketiminin yetersiz olmasıyla birlikte, hareketsiz yaşam biçimi ve sigara kullanımı.
Kalp damar hastalıklarının, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile önlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilen bir sağlık sorunu. Kalbe giden yol mideden geçiyor malum. Bu yüzden yediğimiz içtiğimiz daha bir önemli kalp için. Yapılan birçok çalışmada, kalp damar hastalığına bağlı ölümlerin beslenmede yapılan olumlu değişikliklerle azaltılabildiği gösterilmiş.
    Beslenmeye dikkat edin ve fazla kilolarınızdan kurtulun!

   Yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında fazla kilolar gelmekte. Fazla kilolu olmak aynı zamanda koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği ve inme için de risk oluşturmakta. Bel çevresinin, erkeklerde 94 cm, kadınlarda 82 cm ve altı ideal bel ölçüsü. İdeal vücut ağırlığı korumalı, eğer fazla kilo varsa bir an önce bir zayıflama programına dahil olunmalı, ulaşılan ideal kilonuzu korumayı amaçlanmalı. Doymuş yağdan kısıtlı; lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan zengin bir diyet, kalp damar hastalıkları üzerine olumlu etki yapar. Omega 3 yağ asitleri içeren besinler de kanda pıhtı oluşumunu azaltıp damar sertleşmesini engeller. Ayrıca, balık tüketimi ile kalp damar hastalıkları sonucu gelişen ölüm oranında azalma görüldüğü belirtiliyor. Trans yağlardan uzak durulmalı, mümkünse işlenmiş gıdalardan hiç tüketilmemeli. Ayrıca günlük tuz miktarı 5 gramın altında tutulmalı. Kepekli ekmek-tam tahıl ekmek tüketilmeli. Pirinç, makarna gibi tahıl ürünlerinin kepekli olanlarını tercih edilmeli. Öğünlerde pişmiş sebze yemeği veya salata tüketmeye özen gösterilmeli. Günde en az 5-6 porsiyon sebze ve meyve (kabuklu yenilebilen kabuklarını soymadan) tüketmeye çalışılmalı. Her gün 15 – 20 gram tuzsuz kuruyemiş tüketilmeli ve haftada 2-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya) yemeye çalışılmalıdır.