Teff Tohumu Nedir?

Merve BEKTAŞ | 28.03.2020

Teff Tohumu Nedir ?
Teff tohumu Etiyopya’ya özgü olan bir tohumdur. Bu bitki, yapılan araştırmalara göre dünyanın en ufak tahıl tanesidir. Çapı 1 milimetreden azdır. Poaceae familyası, Eragrostidae takımı, Eragrostis cinsine dâhil olan tef bitkisinin yaklaşık 350 türü bulunmaktadır Türkiye'de üretilmeyen (geçtiğimiz senelerde ilk kez Eskişehir’de üretilmiştir.) bu tahıl Afrika'dan ithal olarak ülkemize gelmektedir.Kahverengi, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 temel türü vardır. 


Teff Tohumunun İçerikleri

Günlük lif ihtiyaçlarınızın önemli bir kısmını karşılayan bir tahıl türüdür. Aminoasit bileşimi bakımından dengelenmis bir yapı sergileyen tanedeki ham protein miktarının diğer tahıllara göre daha yüksek olduğu (13.3g/100g) rapor edilmiştir.Genel olarak diğer tahıllarla karşılaştırıldığında tef kalsiyum, çinko, magnezyum, demir, fosfor ve bakır gibi mineraller bakımından zengindir. Ayrıca glutensiz olması sebebiyle de birçok çölyak hastası tarafından da tercih edilir. 


Teff ‘in Beslenme Üzerindeki Etkisi ve Kulanımı
Tef’in glisemik indeksi 74 ile buğdaydan (beyaz) önemli derecede düşük iken sorgum ve çavdar ile benzerlik göstermektedir. Teff tohumları insan beslenmesi için önemli olan esansiyel doymamış yağ asitleri bakımından da zengindir. Çok küçük olan tef tohumları herhangi bir rafine işlemi olmadığından tam tahıl olarak doğrudan kullanılabilmektedir. Bu yüzden diğer tahıllar kullanılarak hazırlanan besinlerle karşılaştırıldığında, tefli gıdalar yüksek lif ve besin içeriğine sahip olduğu gözükmektedir.

Araştırmalara göre teff tohumunun bulunduğu gıdaların kan şekerini düzenlediğinden diyabet üzerine etkisi gözlenmiştir. Ayrıca içerdiği yüksek demir miktarı sayesinde anemi hastalarına önerilmektedir.

Teff tohumu kek, kurabiye ve bisküvi endüstrisinde de çokça kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca un olarak ekmek yapımında da çok tercih edilmektedir. Haşlayarak salatalarda, yoğurtta ya da bazı yemek yapımında kullanılabilir. Son günlerde ödem atıcı etkisi ile Teff çayı da gündeme gelmiştir.

SONUÇ
En önemli özelliği gluten içermemesi olan teff tohumu en küçük de tahıl grubudur. Son günlerde sağlıklı gıdaya olan talebin artması teff ‘e olan ilgiliyi artırmıştır. Bu yüzden teff özellikle diyet de kullanılmaktadır. Karbonhidrat açısından alternatif bitki olarak görülmektedir. Araştırmalara göre zayıflama üzerine kesin bir etkisi olduğu saptanmamıştır. Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ancak maliyetli olması sebebi ile de başka tahıl ürünleri tercih edilebilir. 
Kaynakça

• Watson L, Macfarlane TD, Dallwitz MJD. 1992. Grass genera of the world-introduction. CAB international.

• Baye, K. 2014. Synopsis:Teff: nutrient composition and health benefits. ESSP Research Note 34. Washington, D.C.

• Bultosa G, Taylor JRN. 2004. Teff. Encyclopedia of grain science, 3: 281–290. 

• Gebremariam MM, Zarnkow M, Becker T. 2012. Teff (Eragrostis tef) as a raw material for malting, brewing and manufacturing of gluten-free foods and beverages: A review. Journal of Food Science and Technology, 51: 2881–2895. 

• Vinning GS, McMahon G. 2006. Gluten-free Grains: