Yoğurt Deyip Geçmeyin!

25.05.2017

  Yoğurt Deyip Geçmeyin!

   Yoğurt anne sütünden sonra en değerli besindir.
   Hepimiz çoğu zaman vücudumuzda başta sindirim problemleri olmak üzere bir çok metabolik olayla karşılaşırız. Fakat bizlerin neredeyse her gün tükettiği, farkında olmadığımız yoğurt sağlık için neredeyse bir altın desek yerinde olur.

   Yoğurdun kalsiyum kaynağı olmasının yanında, sinir sistemi ve solunum sisteminin düzenli çalışması gibi pek çok fonksiyonda görev alan B2 vitamini (riboflavin), yine kemik ve diş oluşumu için kalsiyum kadar gerekli olan fosfor ve diş çürümelerini engelleyen flor mineralinin içerir.
Bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir besin özelliği taşıyan yoğurt, düzenli olarak kullanıldığında bağırsaklarımıza adeta bir zırh görevi bürünmektedir.

Yoğurdun Sağlığa Faydaları

Yoğurt kilo vermeye yardımcı olur:Yapılan bir çok bilimsel araştırma yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakarlar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Yoğurt diş sağlığı için faydalıdır: Marmara Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu, yoğurdun diş mineleri için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt dişe bağlı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Yoğurt Sindirimi rahatlatır: Bağırsaklarda bulunan ve tüketilen gıdaların sindirimi sırasında kullanılan “iyi bakteriler”in sayısı azaldığında kabızlık gibi sindirim sorunları görülür.Bu bakterilerin temel görevi gıdaların parçalanmasıdır. Yoğurt bu iyi bakterileri içerir ve bu özelliği ile kabızlığa karşı koruma sağlar, sindirimi kolaylaştırır.

Yoğurt Yüksek Tansiyonu Önleyebilir: Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmamız durumunda hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda bir çok hastalığın ana sebebidir, özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel vücut sağlığını korur.

Enfeksiyonlar: Yoğurt, enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudun direncini arttırarak özellikle kış aylarında sık görülen gribe yakalanma riskini düşürür. Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre düzenli olarak yoğurt yemek hastalık (grip) sürecini %20 oranında kısaltıyor.Yoğurt aynı zamanda bağırsak, vajinal ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlıyor.

Diyabet: Diyabet diyetinde tüketilen karbonhidrat miktarının dikkatli izlenmesi ve karbonhidrat içeren gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi önemlidir.Protein bakımından zengin olan ve diğer pek çok atıştırmalığa göre çok daha az miktarda karbonhidrat içeren yoğurt gün içinde daha az karbonhidrat tüketmenize yardımcı olabilir. Tabii her yoğurt aynı değildir.

   Bunların yanında yoğurdun soğuk algınlığı, göz sağlığına, strese, tansiyona ,cilde olan ve daha sayamadığımız bir çok faydasından söz edebiliriz. Tüm bu saydığımız faydalardan yararlanabilmemiz için yoğurdun doğallığına çok dikkat etmeliyiz. Marketlerde pastörize edilmiş satılan hazır yoğurtlar bir çok açıdan özelliğini yitirdiği için sağlık açısından doğal yoğurt kadar fayda sağladığını söylemek mümkün değil.Bu yüzden yoğurdun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için, mümkün olduğunda evde hazırlanması gerekiyor. Çocukların gelişimi ve kemik sağlığı için mutlaka küçük yaştan itibaren yoğurt tüketimine alıştırılmalarında fayda var. Yoğurt tüketimi özellikle ilerleyen yaşa göre artması gerekir diyebiliriz, çünkü ilerleyen yaşlarda meydana gelen uyku problem kemik hastalıkları gibi sorulara çözüm olabilir.