Aromalı Sular

13.04.2020

Dünya’da bol miktarda bulunan ve hayat için vazgeçilmez olan su, hiç şüphe yoktur ki gün boyunca içeceğiniz en sağlıklı içecektir.

H2O saf suyu temsil eder. Saf suya muadil yağmur suyu gösterilebilir.Saf su içilebilir bir su değildir, insanlara yararı yoktur. Zira içinde herhangi bir mineral taşımaz ve suyu, akışkan olması dışında, canlılar için önemli kılan taşıdığı minerallerdir. Yağmur suyu başka bir deyişle saf su;yağdıktan sonra toprağa karışır ve yapısındaki mineralleri topraktan toplayarak yeryüzünde bir akarsu oluşturur, bu içilebilir bir sudur.

Peki nedir bu ‘Aromalı Su’? İçinde ne vardır ya da nasıl yapılır?Evinizde kendi imkanlarınızla da yapabileceğiniz ve günlük rutininiz haline getirebileceğiniz birkaç örnek aşağıda sıralanmıştır.

ÇİLEK ve KİVİ AROMALI SU

Çilek ve kivi, çok değerli C vitamini kaynaklarıdır. C vitamini insan vücudunda üretilemez yani dışarıdan alınması gerekir ve vücut için çok önemlidir. C vitamini eksikliği iskorbüt hastalığına yol açar. Bu hastalık halsizlik, diş etinde kanama, ciltte morluklar, eklem ağrısı, bitkinlik hatta nefes darlığına bile sebep olabilir.

ELMA ve TARÇIN AROMALI SU

Elma içinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde kanser riskini ve DNA hasarını azaltır. Bunun yanı sıra zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olur. Kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkilidir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları konusunda koruyucudur.

KAVUN, NANE ve MİSKET LİMONU AROMALI SU

Misket limonu C ve A vitamini açısından oldukça zengindir. A vitamini eksikliği insanlarda çok sık rastlanan bir durum olmasının yanı sıra, eksikliğinde deride pullanma, ciltte yağlanma ve akne gibi sorunlar, iskelet gelişiminde duraklama ve büyümede eksiklik, kornea ile ilgili sorunlar ve körlük gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca A vitamini eksikliği vücut direncini azaltır ve vücut enfeksiyona daha açık hale gelir. Bunlara ilaveten misket limonu, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve demir minerallerini de içerisinde makul derecede barındırır.

Kavun, potasyum, magnezyum, sodyum,demir, bakır ve folik asit açısından oldukça zengindir. İçerisinde bulundurduğu C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ayrıca tansiyon düşmesinde olumlu etkisi olan bir meyvedir. Kalpte ritim bozukluğunu engeller ve strese iyi gelir.Tok tutucu özelliği vardır ve bu sayede zayıflamayı kolaylaştırır. Ayrıca hazımsızlığı giderici özelliği bulunur. Saç dökülmesini önler ve saçların daha gür ve parlak olmasını sağlar.

NANE, SALATALIK ve LİMON AROMALI SU

Nanenin besin emilimini kolaylaştıran,sindirim enzimlerini uyarıcı etkisi vardır. Bu sayede vücut besinleri doğru şekilde özümser ve bu daha iyi bir metabolizma anlamına gelir, bu da dengeli bir kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca nane içerisindeki aktif olan mentol yağı, hazımsızlığı giderici ve mideyi rahatlatıcı antiseptik ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Nane, solunum yollarındaki tıkanıklığı temizler ve buna ek olarak kronik öksürüğün neden olduğu tahrişi hafifletir.

Salatalık çok iyi bir bakır, potasyum, magnezyum, fosfor,manganez, C vitamini ve B1 vitamini kaynağıdır. Ayrıca vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır, ağız kokusunu önler, beyin sağlığı için oldukça yaralıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır ve sindirim sistemini destekler. Vücudu serinletir ve kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Bu karışıma muadil salatalık, misket limonu ve limon aromalı su örnek verilebilir. Bu karışım, içerisindeki maddeler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, hazımsızlığınıza iyi gelecek ve iştahınızı kontrol ederek sindiriminize yardımcı olacaktır.

DOMATES ve FESLEĞEN AROMALI SU

Domates kalori içeriği çok düşük bir besindir. Bu da demektir ki bolca domates yemek bile çok az kalori ve yağ alımı demektir. Daha fazla domates tüketmek ayrıca; kemik kaybı, kanser, şeker hastalığı, böbrek taşı, felç, kalp krizi ve obezite gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu etki demektir. Domatesin içinde ayrıca beta karoten, folik asit, A, C ve E vitaminleri bulunur.

E vitamini sinir sisteminin, kasların ve endokrin bezlerin fonksiyonları için önemlidir ve biyolojik bir antioksidan olup, atardamar hastalıklarının ve kanserin önlenmesi için gereklidir. Kan dolaşımını ve normal kan pıhtılaşmasını güçlendirir. Dokuların onarımı için gereklidir. Ayrıca sağlıklı bir deri ve cilt için gereklidir.

Fesleğen yemek sonrası yaşanan mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi gelir. Bunun yanı sıra mide duvarını koruyarak kramp, ülser ve reflü gibi hastalıklarında önüne geçer. Hücreleri yenileme özelliği olan fesleğen yaşlanmayı azaltır ayrıca yaşlılık etkilerinin şiddetini de azaltır. Anti-bakteriyel özelliği bulunan fesleğen kalp hastalılarının da önüne geçer ayrıca migren ağrılarına ve ataklarına doğal ilaçtır.

ÇİLEK, LİMON ve FESLEĞEN AROMALI SU

Bu karışım içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde halsizliğinize ve eklem ağrılarınıza iyi gelerek eklem ağrılarınızın azalmasını sağlar. Ayrıca hazımsızlığın getirdiği problemlere de yardımcı olarak günü daha verimli geçirmenizi sağlar ve beslenmenizde ki problemleri ortadan kaldırır.

KARPUZ ve NANE AROMALI SU

C vitamini açısından zengin olan karpuz, kanser hücrelerine karşı koruyucu etkiye sahiptir ve yaz mevsiminin vazgeçilmezidir. %90’ı su olan
meyvenin içerisinde bulunan likopen, kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli etkiye sahiptir. Karpuz hem serinletici hem ferahlatan lezzetiyle en çok
tüketilen meyveler arasında bulunuyor. Uzmanlar aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bağırsak kanserini
önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının
düzenlenmesinde yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

ANANAS, PORTAKAL ve ZENCEFİL AROMALI SU

Ananas, doğal olarak sindirimi arttırmaya yardımcı olabilecek sağlıklı bir diyetin önemli bir bileşeni olan lif bakımından oldukça zengindir. İçerisinde kalsiyum, manganez, ayrıca vitamin A ve C, hem de folik asit bulunur.

Portakal yüksek oranca C vitamini içerir. Düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını dengeler ve kum ve taş oluşunu önler. İçerdiği şeker kandaki şeker oranını olumlu etkilediğinden diyabet hastaları da rahatlıkla bu meyveyi tüketebilir. Eklem ve kemik ağrılarının önünü keser ve bu bölgelerde oluşan iltihaplanmaları da önler. Yapısındaki yüksek lif sayesinde metabolizmayı dengeler ve sindirime yardımcı olur.

Zencefil sindirim sistemine ve mideye oldukça faydalıdır. Hazımsızlığı önler ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Ayrıca düzenli zencefil kullanımı spazmı veya kalp krizi oranını düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepkilerin hızlandırılmasını sağlar. Doğrudan ağrı kesici ve krampları azaltıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

BÖĞÜRTLENLİ VE PORTAKALLI AROMALI SU

Böğürtlen iyi bir toksin attırıcıdır. Göz rahatsızlıklarına iyi gelir, kan şekeri ve tansiyona dengeler. Böğürtlen cilde parlaklık ve gerginlik sağlar. Solunum yolları rahatsızlıklarına oldukça faydalıdır. Hafıza kaybını önleyici etkisi vardır. İçeriğindeki K vitamini, prostat, kolon, mide,burun, ağız ve karaciğer kanserlerinin önlenmesinde ve bunlara mücadelede rol oynar.

LİMON ve KARANFİL AROMALI SU

Bir çay kaşığı karanfilde uygun miktarda manganez, lif ve C,K vitaminleri bulunur. Manganez beyin işlevini arttırırken kemik oluşumuna yardımcı olur. C ve K vitaminleri bağışıklığı arttırır ve kanın pıhtılaşmasını önler. K vitamini kemik sağlığı için de önemlidir. Karanfil sindirimi iyileştirir, bakteriler ile mücadele eder, karaciğeri korur, akciğer kanseri ile savaşır, kan şekerini düzenler, iltihaplarla mücadele eder, ağız sağlığını destekler, solunum yolu enfeksiyonlarını tedavide kullanılır, baş ağrısına iyi gelir, stresi azaltır, yara ve akne tedavinde kullanılır, cildi gençleştirir ve mide ülserini önler.

*Gelişen gıda endüstrisinin getirisiyle süt ve yoğurt gibi besinlere getirilen ‘aroma’ kavramı nihayetinde suya da gelecekti, gecikmedi de. Endüstri 4.0 ile gelen büyük veri analizleri sayesinde hedef kitlenin isteği belirlendi ve buna göre üretim yapıldı. Başka bir deyişle üretim dijitalleştirildi, akıllı fabrikalar ortaya çıktı, ‘verimli iş modüllerinin’ önü açıldı.

Endüstri 4.0 maliyeti düşük mısır şurubu ve aroma vericiler gibi hammaddelerin mümkün olan her üründe kullanılmasını öngörerek, doğal halleriyle insan sağlığında yararlı temel gıdaların bu ilaveler ve katkı maddeleriyle insan sağlığını tehdit eder boyuta gelmesine sebep oldu. Hayat için vazgeçilmez
değeri olan su, böylece mesnedinin dışına çıktı. 

Yazar: Hilal KILIÇ

Kaynaklr:

  • Sommer, A. & West, K.P. Jr. 1996. Infectious morbidity. In:Vitamin A Deficiency,Health,Survival, and Vision . p.19-98.New York, Oxford University Press.
  • Horwitt, M.K. 1980 . Interpretation of Human requirements for vitamin E.Vitamin E, a comprehensive treatise,p. 621-636 [L. Machlin editor]. New York: Marcel Dekker.
  • Gundberg, C.M., Nieman, S. D., Abrams, S. & Rosen,H. 1998. Vitamin K status and bone health: an analysis of methods for determination of undercarboxylated osteocalcin.J.Clin. Endocrinol.Metab. 83: 3258-66.
  • Bartley, W., Krebs, H.A. & O’Brien, J.R.P. 1953. Vitamin C requirements of Human adults. Medical Research Council Special Report Series No. 280, London, HMSO.
  • Larson Duyff R.: Amerikan Diyetisyenler Derneği’nin Geliştirilmiş Besin ve Beslenme Rehberi, Çeviri editörleri: Yücecan S, Pekcan G, Besler T, Nursal B, Acar Matbaacılık, 2003. İstanbul
  • TC. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü; Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi, 2004,Ankara.