Su İçmenin Faydaları

15.09.2017

   Su İçmenin Faydaları Nelerdir ?

   Kilo: Su kilo vermeye yardımcı olan en önemli gıdalardan biridir. Çünkü diğer alkollü ve alkolsüz içeceklere kıyasla suda; yağ, kalori, karbonhidrat ve şeker bulunmamaktadır. Su aynı zamanda iştah kesici özelliğe de sahiptir. Çoğu zaman susuzluk hissi açlık hissi ile karıştırılmaktadır.

   Enerji: Vücudun susuz kalması enerjinizi düşürür ve yorgun hissetmenize neden olur. Susuzluk kaslarda güçsüzlük, yorgunluk, baş dönmesi gibi şikayetlere yol açar.
Baş Ağrısı: Susuzluk ve yeterli su tüketilmemesi baş ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir.

   Cilt Sağlığı: Su içmek cildinizi temizler, canlı ve ışıltılı görünmenizi sağlar. Bir hafta boyunca yeterli su tüketildiğinde cildinize yansıyacaktır.

   Böbrek Sağlığı: Su, toksinlerin ve diğer atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olurken böbreklerinde daha iyi çalışmasını sağlar.

   Sindirim: Sindirim sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Su, mide asidi rahatsızlıklarının yanı sıra, lifli besinlerle birlikte kabızlığa da iyi gelmektedir.

   Spor: Sağlıklı bir şekilde spor yapmak için su tüketimi önemlidir. Susuzluk vücudu yavaşlatır ve spor yapmayı zorlaştırır. Spor yapmadan 2 saat önce su tüketimine başlamak, spor esnasında ve sonrasında da su tüketimine devam etmek sağlıklı spor yapmanın püf noktasıdır.

   Su İçme Alışkanlığı Edinmenin 6 Yolu:

  • Her öğününüzde bir bardak su için
  • Gün içerisinde yanınızda su şişesi taşıyın
  • İş yerinizde suyu masanızın üzerinde tutun
  • Canınız atıştırmak istediğinde su için
  • Kahve ve diğer içeceklerinizin yerine su tüketin
  • Tükettiğiniz su miktarını not edin ve su tüketiminizi takip edin