Yumurta Yıkanır Mı?

Seray GÜR | 27.03.2020

YUMURTA YIKANIR MI?

Sizce yumurta yıkanmalı mıdır?

Bir çok kişi yumurtayı kabuğundaki pislikten arındırmak için yıkamayı tercih ediyor .Peki bu ne kadar doğru?

Yumurtanın ortalama  % 11'i kabuktur. Yumurta kabuğu 20-30 mikron kalınlıkta olup minerallerden, organik öğelerden, keratin ve sudan oluşmaktadır. Kabukta ortalama 7500 adet por (gözenek) vardır.

Yumurtanın kabuğunda görülmeyen bir kutikul koruyucu tabaka bulunmaktadır. Ve bu tabaka mikroorganizmaların porlardan geçisini engellemeye yardımcı olur.

Kabuğa verilen zarar ya da yıkama işlemleri bu tabakanın aşınmasına ve poların büyümesine bununla beraber geçirgenliğin artmasına neden olur. Ortamın neminin artması da aynı şekilde gözenek çaplarının büyümesine ve bakteri geçişinin kolaylaşmasına neden olmaktadır.

Kabuk ayrıca gaz, su  geçisine gözeneklerinden embriyoyu beslemek için izin vermektedir. Bu durumda yumurtayı Salmonella gibi mikroorganizmalardan korumak için sıcaklık faktörü devreye girmektedir.

Peki yumurta nasıl muhafaza edilmeli?

İlk olarak yıkamadan direk karton kutusuyla buzdolabına +4 dereceye koymak gerekir. Marketten soğuk zincirden alınan yumurta aynı şekilde zincir bozulmadan buzdolabına kaldırılmalıdır.Buzdolaplarında bunun yumurtalıkların sert oluşu kabuğun aşınmasına neden olmaktadır. Dikkatli bir şekilde yerleştirmek önemlidir.

Kartonda saklamak hem ışıktan hemde buzdolabındaki diğer kokulardan koruma sağlayacaktır.

Ayrıca bu sayede diğer ürünlerle bulaşmayı riskini ortadan kaldırmış oluruz.

Sağlıkla kalın...Kaynaklar

Gast, R.K. 2005. Bacterial infection of eggs. In:Food safety control in the Poultry Industry, pp:1-12

Zeidler, G. 2002. Processing and packaging shell eggs. In: Commercial Chicken Meat and Egg Production. (Eds.Bell, D.D. ve Weaver, W.D. Kluwer Academic Publishers, pp:1143