Marketten alınan yoğurtlar nasıl uzun süre bozulmadan kalıyor?

13.06.2022

Yoğurdun raf ömrünün evde yapılan yoğurtlardan daha uzun olması, işletmelerde her zaman taze mayadan ve herhangi bir bulaşma olmadan yoğurt üretilmesindendir. Yani bir önceki yoğurttan değil, her zaman ana mayadan üretilen yavru mayalar kullanılır. İşletmelerde yoğurdun su içeriğinin istenilen değerlerde ayarlanması bir yandan yoğurdun kıvamının iyi olmasını sağlarken diğer bir yandan kolay bozulmasını engeller. Uygulanan ısıl işlem ile de bozulmaya sebep olabilen canlılar yok edilmiş olur.  

Tekniğine uygun olarak işlenmiş yoğurt raf ömrü boyunca bozulmadan kalabilir. Yoğurda raf ömrünü uzatmak için antibiyotik katılması mümkün değildir. Yoğurt bakterileri antibiyotik varlığında yaşayamaz ve yoğurdu oluşturamaz.

İşletmelerde kullanılan yoğurt mayaları her işletmeye özgü olup detaylı çalışmalar sonucu seçilmekte ve her yoğurt üretiminde yeni maya kullanılmaktadır. Kuru madde içeriğinin ayarlanmasının yoğurdun kıvamı, su salması ve katılığı gibi özellikler üzerindeki etkisi büyüktür. Su içeriği yüksek olunca bozulmalar daha çabuk gerçekleşecek yani raf ömrü azalacak ve kıvamı istenilen düzeyde olmayacaktır. Tekniğine uygun olarak işlenmiş yoğurt buzdolabı koşullarında raf ömrü boyunca ekşimemeli ve bozulmamalıdır. Türk Gıda Kodeksi’ne göre yoğurda herhangi bir katkı maddesi eklenmesi yasaktır. 

Konu hakkındaki detaylı yazımız için tıklayınız.