Kapari Nedir?

27.03.2020

KAPARİ NEDİR, NEREDE YETİŞİR? 

Kapari Capparaceae familyasından çalı formunda bir bitkidir. Dünyada İspanya, İtalya, Sicilya gibi Akdeniz ülkelerinde oldukça geniş bir yayılıma sahiptir. Türkiye’de ise, başta İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere nem oranı düşük pek çok bölgede doğal olarak kendiliğinden yetişmektedir. Kaparinin ekolojik açıdan sahip olduğu derin kök sistemi, bitkiyi kuraklığa karşı dayanıklı bir hale getirmiştir. Bu nedenle bol güneşli ve kurak bölgelerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Tadı hardal ve karabiber karışımı bir tada benzerlik gösterir. Bu özelliğini çiçek tomurcuklarının içerdiği hardal yağı glikosidi olan glukokaparin maddesi sayesinde kazanmıştır. 


KAPARİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI 

- Flavonoid maddesi bakımından zengin olduğundan bu sayede yüksek oranda antioksidan etkisi gösterir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atar. Ödem toplanmasını önler.
- Lif oranı yüksek olduğundan sindirim rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. Kilo vermede yardımcı olur.
- Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve kemik ve diş gelişimine katkı sağlar.
- Akciğer ve karaciğerin temizlenmesini destekler. Bu iki organda vücudun temel organları arasında yer alır.
-Ayrıca başta kanser tedavileri olmak üzere kalça rahatsızlıkları, dalak hastalıkları, zehirlenmeler, kramplar ve sancıları önlemede.
-Diş ağrılarını gidermede.
-Karaciğer fonksiyonlarını düzenlemede etkili olarak kullanılmaktadır.
-Tıbbi olarak halk arasında ise kabızlık giderici, kuvvet verici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, solucan düşürücü, ağrı kesici, felç, iskorbüt hastalığı, kan hastalıkları, gut hastalığı, hemoroit gibi rahatsızlıklarda kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır
-Bu şifalı bitki, kan hastalıklarında (Lösemi, anemi, kansızlık, trombosit düşüklüğü) ve MS tedavisinde hekim izniyle kullanılabilir.
-Aynı zamanda böbrek taşı veya kumu tedavisinde, gut hastalığında (her kapari ürünü değil tabi), mide bağırsak sorunlarında da kaparinin mucizesinden yararlanılır.

KAPARİ NASIL TÜKETİLİR? 

-Taze olanları önce tuzlu suda daha sonra sirkeli suda bekletilerek turşu yapılır.

- Meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılır. Genellikle pizza üzerine konulan malzemelerle beraber yer alır. 

- Geleneksel olarak balık, beyaz et ve kırmızı et gibi yemeklerin yanına pişirilerek eklenir. 

- Kış ayları için yapılan domates soslarının tadını güçlendirmek içinde kullanılır. 


Yazar:Sema SAYAR

Konu hakkındaki güncel, kaynakçaya sahip yazımız için tıklayınız.