İnek Sütü ile Keçi Sütü Bileşimleri Arasında Farklar Nelerdir ?

14.02.2017

   İnek Sütü ile Keçi Sütünün Bileşimleri Arasındaki Fark Nedir?

   Keçi sütü ve inek sütü %13 kuru madde içermesi sebebi ile içerik olarak birbirlerinden çok farklı değildir.

   Sütün içerisinde bulunan ve en önemli karbonhidrat olarak bilinen Laktoz; glukoz ve galaktozdan oluşan bir disakkarittir. Keçi sütünün laktoz içeriği inek sütünden miktar olarak ayrılmaktadır ve %10 daha azdır. Fakat keçi sütündeki laktoz inek sütünde bulunanla tamamen aynı kimyasal yapıdadır. Keçi sütündeki diğer bileşenler süt yağı, protein ve minerallerdir. 100 ml süt 280 kJ (67 kkal) kalori içerir.

   Sütün içeriği temelde hayvanın beslenmesine bağlıdır. Sütün içeriği aynı zamanda mevsime de bağlıdır. Yazın, süt verimi daha fazla, yağ ve protein içeriği azdır. Kışın ise süt verimi daha az, yağ ve protein içeriği fazladır.

   Keçi sütü ile inek sütünün kompozisyon farklılığı fiziksel özelliklerin de farklı olmasını sağlar. Örneğin; keçi sütü, inek sütüne göre ısıya karşı daha az dayanıklı fakat tampon özelliği daha fazla olan bir besindir.

   Ayrıca keçi sütü, yağında karoten bulundurmadığından çok beyaz bir renge sahiptir. Keçi sütündeki yağ küreciklerinin çapı çok küçüktür. Böylelikle; süt ışığı daha iyi yayar ve daha beyaz görünür.

   Kaynak: Resmi Gazete

Konu hakkındaki güncel, kaynakçaya sahip yazımız için tıklayınız.