Glisemik İndeks Nedir?

24.01.2017

   Glisemik İndeks Nedir?

   Glisemik indeks ya da GI, karbonhidrat içeren gıdaların kan şekerinizi nasıl etkilediğinin ölçüsüdür. Gıdalar, referans gıda olan glikoz ya da beyaz ekmek karşısında sınıflandırılmıştır.

   Yüksek glisemik indekse sahip gıdalar, daha düşük glisemik indekse sahip gıdalara göre kan şekerinizi daha çok arttırırlar.

   Düşük ya da orta seviyede glisemik indeksi olan gıdaları seçmeli, ya da eğer yüksek glisemik indeksi olan gıdalar tüketiyorsanız bunu dengelemek için düşük glisemik indeksi olanlar  ile birlikte tüketmeye özen gösterilmelidir.

   GI düşük olan gıdalara örnek vermek gerekecek olursa, en başta kuru fasülye, barbunya, baklagiller, nişastasız sebzeler, tatlı patates gibi bazı düşük nişastalı sebzeler, bir çok meyve , tam buğdaylı ekmek ve tahıl ürünleri en bilinenleridir.

   Et ve yağlar karbonhidrat içermedikleri için GI değeri bulunmamaktadır.

   Düşük GI (55 ya da daha az ): Tam buğday taş fırın ekmeği, Makarna, bulgur, arpa, Tatlı patates, mısır, fasulye, baklagiller, mercimek, bir çok meyve, nişastasız sebzeler ve havuç.

   Orta GI ( 56-69): Tam buğday, çavdar, Yulaf, Esmer, ya da pirinç, kuskus.

   Yüksek GI ( 70 ve daha fazla) : Beyaz ekmek, Mısır gevreği, pirinç patlağı, hazır yulaf ezmesi, karpuz ve ananas, patlamış mısır, tuzlu kraker.

Kaynak: www.diabetes.org