Fıstık Alerjisi ve Fıstık İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?

21.03.2020

Alerji ve intolerans nedir?

Alerji, genel anlamıyla aynı miktar ve koşullarda başka kişiler için zararsız olan farklı yabancı maddelere karşı, bazı kişilerin bünyelerinin aşırı duyarlılık göstermesidir.Alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve şiddeti değişebilir. Genel alerji belirtileri arasında kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler bulunur. Bununla birlikte bu belirtiler alerjene ve kişiye göre değişebilmektedir. Alerji belirtileri bazen yıllarca görülmez, fakat bazı alerjiler yıllar sonra geri gelebilir.

İntolerans ise,söz konusu olan gıdayı az miktarlarda tükettikleri zaman bunu tolere edebilirler, ama çok fazla ya da çok sık tükettikleri zamanlarda vücutları tepki vermeye başlar.Bu belirtiler genellikle sindirim sistemi ile ilgilidir ve şişkinlik, diyare (ishal), bulantı, kusma, huzursuz bağırsak sendromu olarak kendini gösterir. Bazı durumlarda gıda intoleransı varlığını deri döküntüsü, kaşıntı, yorgunluk, eklem ağrıları, göz altlarında koyu halkalar, geceleri terleme ve diğer kronik rahatsızlıklar şeklinde de belli edebilir.

Buna göre,

Eğer fıstık intoleransıniz varsa, fıstık tüketiminden sonra genellikle sadece hazımsızlık veya mide yanması gibi hafif belirtiler ortaya çıkar. Ayrıca fıstık intoleransı bağışıklık sistemi ile bağlantılı gerçekleşmez.
Gerçekten fıstık alerjisiniz varsa, az miktarda yemek bile ciddi bir alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Yapılacak testler şikâyetlerin gerçekten bir fıstık alerjisinden mi yoksa fıstık intoleransından mı kaynaklandığını ortaya çıkaracaktır.

Konu hakkında güncel kaynakçalı yazımız için tıklayınız.