Yumurta ve Üzerindeki Numaraların Anlamları

Merve KASAP | 22.07.2018

   Yumurta ve Üzerindeki Numaraların Anlamları

   Satın aldığınız yumurtaların bazılarının üzerinde çeşitli kodlar görüyor olmalısınız. Bazısında dedik ama aslında bu artık bir zorunluluk.
2017 sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği' nin Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla artık yumurta üreticileri, "yetiştirme metodu kodu" nu yumurtalara basmak zorunda. Aksi takdirde kod olmayan yumurtalar satılmayacak.

   Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne, organik yetiştiricilik için sayı kodlarına ayrıldı. Verilen kodlama sistemi ile hangi yumurtanın daha sağlıklı olduğu, nerede yetiştirildiğini ve hangi yumurtanın ‘gerçekten’ organik olduğunu bileceksiniz. ‘Gerçekten’ kelimesini vurguluyoruz çünkü gerek piyasada gerekse açıkta satılan yumurtalarda organik sahteciliği yapılmaktadır. Bu bilgileri bilmemiz için kodlama sistemindeki numaralandırmaların anlamını bilmek gerekiyor.

   Eğer kod 0 ile başlıyorsa, organik demektir. Yani tavuk yetiştirilirken organik yem kullanılmış ve hiçbir kimyasal madde içermemektedir. Diğer yumurtalara göre pahalı ve sağlıklı olmasının sebebi budur.

   Yumurtanın üzerinde ki kod 1 ise, tavuk çiftliklerinde yetişen ve özgür gezen tavukların yumurtalarıdır.

   Eğer kod 2 ile başlıyorsa, kümeste yetişen tavuk yumurtasıdır.

   Yumurtanın üzerinde ki kod 3 ile başlıyorsa, kafeste yetişen tavuk yumurtasıdır. Başka bir deyişle fabrikasyon usulü üretilen yumurtalardır. Genellikle katkı maddesi içeren yemlerle beslendiği söylenen bu tavuk yumurtaları maalesef ülkemizde en fazla tüketilen ve en ucuz olan yumurta türüdür.