Ürünün Bozulduğunu Gösteren Ambalaj

Simge KAYAPINAR | 06.06.2017

   Ürünün Bozulduğunu Gösteren Ambalaj

   Brezilyalı bir şirket, mağaza koridorunda tazeliğin görsel bir temsilini sağlayacak yeni bir ambalaj türü geliştiriyor.
   Teknolojinin inanılmaz hızlı geliştiği şu günlerde gıda teknoloji haberlerinde Brezilyalı bir şirketin yiyeceklerin tazeliğini gösterecek bu yeni paketleme yöntemi konuşuluyor.

   Bu pakette ürünün bozulup bozulmadığını belirleyen PH Göstergesi kullanılarak yiyecek bozulduğunda renk değiştiren bir paket geliştirilmektedir.

   Araştırma Braskem şirketi ve Brezilya ve ABD' deki üniversiteler ile işbirliği şeklinde yürütülmektedir.

   Teknolojinin ilk prototibi geçen yıl piyasaya çıkmıştır. - başarılı bir şekilde birleştiğinde, gıda atıklarıyla ilgili sorunlara yardımcı olabilir ve tüketicilerin kafa karıştırıcı etiketleri kullanmalarını önleyebilir. Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi'ne göre, tüketiciler etiket karışıklığı nedeniyle her yıl bir milyar lira gıda atıyor. Bu inovasyonun başarılı şekilde uygulanması yiyecek israfını önleyebilir, gıda atıkları ile ilgili sorunlara yardımcı olabilir ve tüketicinin karar alma sürecinde etiketle olan bağını kuvvetlendirebilir.

   Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi' ne göre, tüketiciler etiket karışıklığı nedeniyle her yıl bir milyar lira gıda israf etmektedir.
   Ayrıca 2014'te Rhode Island Üniversitesi' ndeki araştırmacılar, ürün aşırı sıcak olduğunda renkleri değiştiren ısıyı algılayan UPC kodlarını geliştirerek bozulma olduğunu gösteren teknolojiyi geliştirmiştir. Bu arada, Çin'deki araştırmacılar da ambalaja yapışabilen ve tüketicileri bozulma konusunda bilgilendirebilecek küçük akıllı etiketler oluşturmuştur.

Kaynak: PSFK