Süte Alternatif Vegan Tarifler

Merve BEKTAŞ | 26.06.2020

Bitki kaynaklı sütler hakkındaki yazımızda bahsedilen bazı sütleri, sizin de evinizde hazırlayıp, tüketebilmeniz için basit tariflerini sizlerle paylaşmak istedik. 

Yulaf Sütü
Suyla birlikte karıştırılan yulaflar blenderdan geçirilip tüketime hazır hale geldiğinde iyi bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Yulaflar tahıl grubu içinde en yüksek lif içeriğine sahiptirler. Sağlık açısından birçok yararı vardır. Günlük alınması gereken demir miktarının bir kısmını karşılamakta böylelikle anemiyi önlemede etkilidir. A ve D vitaminleri açısından zengindir. Beta-glukan ile kolesterol seviyesini düzenler; LDL (kötü) kolesterolü düşürür. Yulaf zengin içeriği sayesiyle uzun süre tokluk hissi oluşturur bu yüzden diyet yapan insanlar sıkça tercih etmektedir. Ancak fabrika ürünlerinde vitamin ve mineral eklenmesi yapılsa da koruyucu maddeler eklendiği için faydaları azalmaktadır. Klasik hayvansal süt kadar zengin bir içeriği bulunmamaktadır ama eksik olan içeriği en aza indirip vücuda başka yollarla almak mümkündür.

Evde Yulaf Sütü için Malzemeler:
1,5-2 su bardağı yulaf, 5 su bardağı su, Tatlandırmak için isteğe bağlı tarçın, pekmez, hurma, v.b kullanılabilir.
Yapılışı: Yulaf ve suyumuzu blendera koyup, yulaflar tamamen ezilip yumuşayıncaya kadar birkaç dakika çalıştırılır. Daha sonra temiz bir küçük gözenekli bez yardımı ile karışım posalarından ayrılır. En son kalan posa da iyice sıkıldıktan sonra yulaf sütü hazır olmuştur. Dilerseniz tatlandırmak için kullanılan malzemeyi ilk başta blenderdan bütün malzemelerle geçirebilir ya da posalarından ayrılan yulaf sütüne sonradan eklenebilir.

Badem Sütü
Düşük kalori miktarı açısından son zamanlarda popüler hale gelen badem sütü çok fazla tüketilmektedir. Hoş bir tada sahiptir ve laktoz içermez. Bu nedenle laktoz intoleransı olan bireyler ve vegan beslenenler için iyi bir süt kaynağıdır. Kalp, cilt, beyin ve iskelet sistemi sağlığını desteklemektedir ve zengin E vitamini içeriği ile cildi güneşin zararlarına karşı koruyan iyi bir antioksidandır. Ayrıca E vitamini, Alzheimer hastalığında meydana gelen bozulmanın yavaşlamasında rol almaktadır. Vücut hücrelerimizde meydana gelen oksidasyonu önleyerek kötü kolesterol seviyelerini azaltmaktadır. İçerdiği B2 vitamini ile saç, tırnak ve cilt sağlığını korur. Badem sütü kullanımının olumsuz yönleri de mevcuttur. Tiroid sorunu olan insanlar ve bebekler için uygun olmadığı düşünülmektedir. Market raflarında satılan badem sütleri katkı maddesi ve yüksek miktarda şeker içerebilmektedir.

Evde Badem Sütü için Malzemeler:
1 su bardağı çiğ badem, 5 su bardağı su
Yapılışı: Bir gün öncesinden bademler suda bekletilir, yumuşamış ve biraz büyümüş olan bademler ve 5 su bardağı su blendera eklenir. Birkaç dakika bu şekilde blenderdan geçirilir. Daha sonra temiz bir bez yardımıyla sütümüz süzülür ve posaları ayıklanır. Oluşan bu süte tat zevkimize göre tarçın, bal ya da çeşitli meyveler bile konulup tüketime hazır hale getirilebilir. 

* Tarife ek olarak tatlandırmak için tarçın ve damla sakızı kullanılabilir.