Siyah ve Yeşil Zeytin Arasındaki Farklar Nelerdir ?

12.06.2020

Siyah ve Yeşil Zeytin Arasındaki Farklar

 Zeytinin öğünleri geliştirdiği herkesçe bilinmektedir. Zeytin, bir yağ kaynağı olmasının yanı sıra mutfakta sıkça karşımıza çıkmaktadır. Pizza, makarna, kanepeler ve hatta kokteyl içeceklerini süslemektedir. Ekşi, tuzlu ve hafif acı bir tada sahiptir. Siyah ve yeşil zeytin arasındaki farkları belli başlıklar altında inceleyebiliriz. 

•    Olgunluk : Yeşil ve siyah zeytin arasındaki en büyük fark ikisinin olgunluk faktörüdür. Yeşil zeytin siyah zeytine göre daha erken toplanır, bu yüzden olgunlaşmaz. Siyah zeytin ağaç üzerinde daha uzun süre kalmaktadır. Yeşil ve siyah zeytin aynı ağaçta yetişmektedir. Zeytinler olgunlaşmamışken yeşildir ve daha sonra yavaş yavaş kırmızı, mor renge döner ve olgunlaştıkça siyah renk alır.
•    Yapı : Toplama sırasında yeşil zeytin olgunlaşmamış olduğundan, yeşil zeytin daha yoğun iken siyah zeytin daha yumuşaktır. Ayrıca siyah zeytin, yeşil zeytinden daha kuru olma eğilimine sahiptir. Yeşil zeytin içerisinde daha çok su bulundurmaktadır.
•    Renk : Siyah zeytin, zeytinler tam olgunluğa eriştikten sonra koyu renk alır ve büyük ölçüde olgunlaşır. Yeşil olanlar olgunluğa ulaşmadan hasat edilir, olgunlaşmamış olarak kalırlar.
•    Tat : Tüm zeytinler işlenmeden önce acı tadı veren ve tat tomurcuklarınızla bağdaşmayan hale getiren glikozit içerir. Bununla birlikte bir alkalin ile kürleme, brinleme, fermantasyon yoluyla nötralize edilebilir. Siyah zeytin etli ve hafif meyvemsi bir tada sahiptir. Ancak yeşil olanlar brinleme nedeniyle çok acı, çiğ, keskin ve tuzludur. Çoğu insan siyah zeytinin tadını yeşil zeytine tercih eder, siyah zeytinin tadını zengin ve pürüzsüz olarak tanımlar.
•    Salamura : Suya doymuş büyük miktarda tuz eklemek, yiyecekleri salamura etmek ve acılığı gidermek için kullanılan saklama işlemidir. Yeşil zeytini, ham meyve olarak düşünebilir. Zeytin olgunlaşmadan toplanır ve acısı alınarak salamuraya yatırma işlemi yapılır ve yemeye hazır hale getirilir. Bununla birlikte, siyah zeytin çoğunlukla sirke, su ve sadece biraz tuz içine daldırılır.
•    Zeytin yağı : Siyah zeytinler olgunlukları nedeniyle daha yüksek yağ içeriğine sahiptir ve temel olarak zeytinyağını çıkarmak için kullanılır.
•    İçerik : Yeşil zeytin, yağ oranının azlığı ile siyah zeytine göre daha düşük kalorilidir. Yeşil zeytinde A vitamini daha fazladır. Siyah zeytinde ise sodyum ve fosfor daha fazladır.
 Aralarında büyük farklar olmamakla beraber mümkünse ikisi de tüketilmelidir. Zeytin ve zeytin ürünleri tüketiminin kalp hastalıklarına, kolesterole ve cilt sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Kaynak :
- https://tastessence.com/what-is-difference-between-black-olives-green-olives
- Hannah Brown, The Difference Between Black vs Green Olives, Northwestern University