Plastik Şişe Kullanımına Dikkat

18.12.2017

   Plastik Şişe Kullanımına Dikkat !

   Günümüzde bebekler için kullanılan biberonlar, su ihtiyaçlarının karşılandığı pet şişeler, gıda saklama kaplarına kadar günlük hayatta sıkça kullandığımız ürünlerin çoğu plastik içerir. Plastik şişeler polietilen tereftalat (PET) içerir. Pet şeffaf, sert ve hafif bir plastiktir. Neredeyse tüm küçükten büyüğe kullan at su şişelerinin, meşrubat şişelerinin ana ham maddesidir.

   Pet şişelerin üzerinde veya altında bulunan detaylar sağlığınız için çok önemlidir. Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız, hatta kullanılan malzemenin tekrar kullanılabilir olup olmadığını bilmeden defalarca kullandığımız bu plastiklerin üzerinde veya altında yazan numaraları çoğumuz görmüş fakat ne anlama geldiğini çoğumuz önemsememiş, sorgulamamışızdır. 

   Bütün plastik şişe, damacana, bidon gibi malzemelerin altında veya üzerinde genelde üçgene benzer bir logonun içerisinde şişenin hangi malzemeden yapıldığına gösteren bir numara bulunur. Bu numaralar 1 ile 7 arasında olup bilgilendirme için önemlidir. Plastik malzemelerin üzerine işaretlenen numaralar ürünün hangi malzemeden üretildiğini simgelemektedir. Eğer aldığınız plastik ürünün üzerinde bu işaret hiç yoksa kesinlikle bu plastikten uzak durulması gerekmektedir. Gözden kaçırdığınız küçük bir detay sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

   Plastiğin sebep olduğu olumsuzluklar nelerdir diyecek olursak toksinler, endokrin bozucu ve kanserojen maddeler farklı plastik kapların içeriğindeki moleküllerden taşınır. Plastiğin içinde endokrin bozucu kimyasallar (EDC) vardır. Bu kimyasallar hormonları çok iyi taklit eder, bu nedenle insan vücudu hangisinin gerçek hormonlar olduğunu ayırt edemeyebilir. Bu EDC'ler, uzun süreli açlık halinde bile vücudu enerji depolaması için görevlendirir ve kilo alımına sebep olabilmektedir. ´Bisfenol A´ adlı madde ise kalp sağlını bozmakta ve diyabet riskini arttırmaktadır. Bir petrol artığı ol pet şişeler; astım, kalp rahatsızlığı, kanser, migren, kısırlık, obezite gibi bir çok sağlık sorununa neden olduğu düşünülmektedir.