Pitaya(Ejder Meyvesi) Nedir?

06.04.2020

Pitaya(Ejder Meyvesi)nedir?

Pitaya kaktüsgiller ailesinden bir bitkinin meyvesidir.Pitaya çoğunlukla Ejder meyvesi olarak bilinir, pembe kalın ve farklı kabuğunun yanı sıra altında çörek otuna benzeyen siyah çekirdekleri olan beyaz ya da kırmızı bir meyvedir.

Pitaya,tropikal bir bitki olduğundan sıcak iklimin hakim olduğu yerlerde yetişmektedir.Dünya’da en çok Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam, Malezya gibi bir çok ülkede yetişebilen Pitaya, ülkemizde Mersin’in Anamur ve Erdemli ilçelerinde yoğun olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Antioksidan özelliği ile öne çıkan, lif oranı yüksek ve betalain bileşikleri bulunduran bir meyvedir. Pitaya, içerdiği betalain pigmentlerinden dolayı renk verme özelliğine sahiptir. Bu betalain bileşiklerinin geniş pH aralığında stabilitelerinin yüksek olmaları, doğal renk maddesi olarak kullanımları açısından avantaj sağlamaktadır.

PİTAYA’NIN FAYDALARI

  • Genelde kırmızı kabuklu pitayalar C vitamini kaynağıdır.
  • Pitayalar lif ve mineral bakımından zengindir, örneğin fosfor ve kalsiyum.Genelde kırmızı pitayalar bu yönden zengin olarak bilinir, sarılar bunun arkasındadır.
  • Tohumlar çoklu doymuş yağ asidi yönünden zengindir ve genelde kırmızı ejder meyvesi çok az doymuş yağ asidi içerirler.
  • Pitayalar ayrıca önemli miktarda fitoalbumin, antioksidan, kanseri önleyici serbest radikaller içerir.
  • Tayvan’da, diyabetikler bu meyveyi yüksek diyet lifi içermesiyle pirinç yerine kullanırlar.
  • Pitaya vücuttan ağır metal toksin atılımını hızlandırdığı ve kolestrol ile tansiyonu düşürdüğü iddia edilmektedir. Düzenli yemenin kronik solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği iddia edilmektedir.

   

Yazar:Gülsüm SULTANOĞLU


   Kaynakça:


    https://tr.wikipedia.org/wiki/Pitaya 

   http://dokam.itu.edu.tr/kongre/wp-content/uploads/2016/12/G%C4%B1da-Metabolizma-Sa%C4%9Fl%C4%B1k-Kongresi-2016-Bildiri-Kitab%C4%B1.pdf