Pellegra Hastalığı Nedir ?

Merve ALTUNTAŞ | 18.01.2018

   Pellegra Hastalığı Nedir ?

   Pellegra hastalığı, B3 vitamini (Niasin) eksikliğinde ortaya çıkan tehlikeli hastalıklardan biridir. Niasin eksikliği diyette mısırın temel besin olduğu iyi beslenmeyen ve protein tüketimi düşük toplumlarda görülmektedir.

   Bireyin beslenmesi Niasin ve Triptofan açısından yetersiz olduğu zaman Pellegra hastalığı görülür.

   Genellikle ilkbaharda ortaya çıkar. Geçmişteki temel oluşum nedeni savaş yıllarında insanların buğday yerine mısır unundan yapılan yiyeceklerle beslenmesiydi. Mısırda nikotinik asidin sentezlenmesi için gerekli ön maddenin bulunmaması pellegraya yol açar.

   Görülme olasılığı yüksek kişiler: Pellegra sindirim sistemi bozukluğu sonucunda asit emilimi olmayanlarla alkolikler gibi beslenmeleri çok eksik olan kişilerde; böbrek hastalığı nedeniyle diyetle beslenenlerde, karsinoid tümör varlığında, doğumsal bir hastalık olan hartnup hastalığında bu durum oluşabilir.

   Belirtileri: Derinin açık bölümlerinde kızıl lekeler meydana gelir ve klinik belirtilerinde sinir sistemi ile sindirim sistemi bozuklukları; kusma- karın ağrısı gb. gastrointestinal bozukluklar ve deride yaralanmalardır. Ölümle sonuçlanma ihtimali vardır.

   Tedavi: Niasin tedavisi ile tüm hastalık belirtileri ortadan kalkmaktadır.

   Yardımcı Besinler : Pellegra hastalığının tedavisi için tüketilebilecek besinler yeşil sebze, süt, et ve bitkisel yağlardır.

   Diğer gıda hastalıkları için tıklayınız.