Patateslerin Filizlenmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

31.07.2017

   Patateslerin filizlenmesini engellemek için ne yapılmalıdır?

   Patateslerin filizlenmesi noktasında en önemli unsur ortamın nem seviyesine dikkat edilmesidir. Çok fazla nemli ortamlar patateslerin filizlenme sürecini hızlandırır. Patatesler için en uygun saklama koşulları kuru bir ortamda muhafazadır.

   Zaman zaman evimizde kuru bir ortam dışında, patatesin muhafaza edildiği dolaba tuz, gazete kağıdı, pirinç, karbonat gibi nem alıcı maddelerde konulduğuna rastlamışsınızdır. Bu uygulama da filizlenmeyi bir ölçüde engelleyebilir.

   Market alışverişi sonrasında patatesler, içlerine dolduruldukları poşetler ile saklandığında, bu poşetlerde meydana gelen nemlenme de patateslerin filizlenmesine neden olur. Bu şekilde saklama da poşet ağzı açık tutularak bir ölçüde önleme mümkündür.

   Patatesler serin ortamda muhafaza edilerek ortam sıcaklığından etkilenmemelidir.

   Buzdolabı içindeki nem seviyesi fazla olabileceğinden patateslerin buzdolabı yerine daha çok balkon gibi serin ortamlarda saklanmaları tercih edilebilir.

   Patatesin filizlenmeden saklanabilmesi için içine koyulacağı kabın kapalı ve hava almayan bir özellikte olmaması gerekir. Hem hava alan hem de kuru bir ortam sağlayan sepet tarzındaki saklama çözümleri patateslerin saklanması için oldukça uygundur. Bu sepetler içinde saklanan patatesler hem filizlenmez hem de uzun süre tazeliklerini korur. 

   Çimlenmiş patateslerde kabuğa yakın kısımda bulunan ve zehirleyici etkisi bulunan solanin maddesi miktarı artar. Solanin zehirlenmesi sindirim sistemi bozuklukları, terleme ve halsizlik gibi bulgular ile ortaya çıkmaktadır.

   Bu nedenle çimlenmiş patates tüketimine dikkat edilmeli, yenilmemelidir.

   Solanin zehirlenmesi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.