Organik Gıdaların Besin Değeri Farklı mı ?

01.05.2018

   Organik Ürünler, Besin Değeri Açısından Konvansiyonel Ürünlerden Farklı mı?

   2001’de yürütülen bağımsız bir araştırma raporuna göre, 21 vitamin ve mineral ögesinin hemen hepsinin organik ürünlerde daha bol olduğu belirlendi. Bu ürünlerde demirin %21, magnezyumun %29, fosforun %14 ve C vitamininin %27 daha fazla olduğu göze çarpıyordu. Toksik olarak bilinen nitrat oranları da organik gıdalarda daha düşüktü. Organik ıspanak, organik marul, organik lahana ve organik patates de daha fazla mineral içeriyordu. 1993’te Chicago’da iki yıl süren ve elma, patates, armut, buğday ve mısırın kullanıldığı bir araştırma yapıldı ve konvansiyonel ürünler, organik ürünlerle karşılaştırıldı.

   Sonuçlar organik ürünlerde, ortalam %63 daha fazla kalsiyum, %78 daha fazla krom, %390 daha fazla selenyum, %118 daha fazla magnezyum, %125 daha fazla potasyum ve %60 daha fazla çinko bulunduğunu gösterdi. Bu maddeler sağlığımız için gerekli ve hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olan bağışıklıksistemini
güçlendiriyor. İngiltere’de Newcastle Üniversitesi Nafferton Ecological Farming Group’un verilerine göre, organik süt konvansiyonel ile karşılaştırıldığında omega–3, karotenoidler, antioksidanlar ve vitaminler açısından daha zengin.


Referanslar: