Novel Food Nedir?

22.03.2020

Novel kelimesi Türkçe’ye alışılmışın dışında olarak çevrilebilir. Bunun yanında novel kelimesi içinde; yeni, geleneksel uygulamaların dışında, yenilikçi gibi kavramları barındırır. Novel food ise bu özellikleri barındıran gıdalara verilen adlandırmadır. Birçok ülkenin kendi novel food tanımı ve regülasyonu bulunsa da genellikle daha önce kullanılmayan gıdaları veya teknolojilerle üretilmiş yeni gıdaları belirtmek için kullanılır.  Novel Food ifadesi ülkemiz mevzuatınca "Yeni Gıda" olarak tanımlanmıştır. 
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’ne göre Mayıs 1997'den önce “önemli ölçüde” tüketilmeyen veya daha önce kullanılmamış bir yöntemle üretilmiş herhangi herhangi bir gıda, novel gıda olarak kabul edilmektedir.

Örnek olarak omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan olarak kril, yenilebilir böcekler, yeni bir madde olarak bitki sterolleri veya gıda üretmenin yeni bir yolu olarak nanoteknoloji sayılabilmektedir. Avrupa Birliği Novel Food Kataloğu’na ilgili siteden erişim sağlayabilirsiniz.

Ülkemizde ise “Yeni Gıdalar Yönetmeliği” adı altında mevzuatı hazırlanmıştır. Mevzuat taslağına, Tarım ve Orman Bakanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tarafından henüz novel gıda ile ilgili bir tanımlama yapılmamıştır.

Kaynakça:

Novel food | EFSA. (n.d.). Retrieved July 17, 2022, from https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/novel-food

What is novel food? - YouTube. (n.d.). Retrieved July 17, 2022, from https://www.youtube.com/watch?v=yyySfT4_1Ss