Monosodyum Glutamat Nedir ?

Pelin ATBAŞ | 26.09.2017

   MSG Nedir ?

   Proteinin temel yapı taşını oluşturan doğal bir aminoasit olan glutamik asidin sodyum tuzudur. Ticari olarak, bakteri fermantasyonu yolu ile melasdan elde edilir. Aynı zamanda, gluten veya soya proteini gibi sebze proteinlerinden de elde edilir. Glutamik asit ve glutamatlar bütün proteinlerde bulunurlar. Serbest glutamatlar ise olgunlaşmış peynir, süt, domates ve sardalya da yüksek konsantrasyonlarda bulunurlar. Lezzet zenginleştirici bir özelliğe sahiptir. Glutamik asit ve glutamatlar özel umami tatlara sahiptirler ve başka birçok lezzetleri de arttırmaya yönelik katkı sağlarlarken o üründe ihtiyaç duyulan tuz miktarını da düşürmüş olurlar. Glutamatlar için birçok yan etkiler bildirilmesine rağmen, bunlar bilimsel olarak henüz kanıtlanmamıştır.

   Glutamatlar, 12 haftadan küçük bebekler için hazırlanmış gıda ürünlerinde kullanılmamalıdır. Monosodyum glutamat bir çok farklı üründe kullanılmaktadır. 

   Kullanımındaki sınırlamalar: Kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Glutamik asit ve glutamatlar bütün din gurupları, ayrıca yalnızca et yemeyen vejetaryenler ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryenler tarafından da tüketilebilir.