Laktoz Nedir ? Laktozsuz Süt Nedir ?

Merve KASAP | 30.07.2018

   Laktoz Nedir ? Süt İçince Neden Rahatsızlık Hissederiz ? Laktozsuz Süt Nedir ?

   Laktoz doğada sadece sütte bulunan ‘Süt Şekeri’ dir. Bağırsakta bulunan laktaz enzimi, laktozu glikoz ve galaktoza ayrıştırarak kana geçmesini sağlar. Laktoz intoleransı dediğimiz bu olay bazı kişilerde laktaz enziminin ya çok az olmasından ya da hiç olmamasından kaynaklanmaktadır. Laktoz intoleransı olan kişiler süt içtiği zaman sütün içindeki laktoz küçük parçalara ayrılamadığı için bağırsak içerisinde kalıp sıvı-mineral dengesine etki eder. Bunun sonucunda bağırsakta hareketlilik oluşur ve bu da sindirim sorunlarına neden olur.

   Laktozsuz süt dediğimiz türlerde paket içerisinde az miktarda laktoz ve laktaz enzimi bulunur. Böyle olunca bağırsakta ayrışmasını beklediğimiz laktoz, paketin içerisinde küçük parçalara ayrılmaktadır. Bu da intoleransı olan kişilere sindirim açısından kolaylık sağlamaktadır. 

   Değinmek istediğim diğer bir konuda şudur ki; günümüzde insanlar arasında bilinen en büyük yanlışlardan biride laktozsuz sütlerin şekersiz süt sanılmasıdır. Laktozsuz süt, şekersiz süt veya diyet süt demek değildir. Birçok kişi laktozsuz süt tükettiğinde daha fazla şeker tadı aldığını söylemektedir. Bunun sebebi de paket içerisinde konulan laktoz miktarı kadar glikoz ve galaktoz da ilave edilmesidir. Buradan da anlaşılacağı üzere laktozsuz sütün içerisinde şeker vardır.