Laboratuvarda Üretilen Hamburger

16.06.2017

   Laboratuvarda Üretilen Hamburger

   Gıda biliminde teknoloji haberlerinde bu hafta Impossible Foods adlı şirketin laboratuvar üretimli hamburgerini inceliyoruz.
   Üretimi yapılan Impossible Burger (İmkansız Burger), görüntü, koku ve tat olarak gerçek ete benziyor. Bunu kana kırmızı rengini veren hem adı verilen bir madde ile sağlıyorlar.

   Hem, ete alışık olduğumuz tadı veren madde, sıradan et ürünlerinde bolca bulunan ve vücutta kaslara oksijen taşıyan bir bileşen. Yaşamın temel yapı taşlarından birisi olan bu madde hayvanlarda olduğu gibi bazı bitkilerde de bulunuyor. Yonca, soya fasulyesi kökü ve maya, bu bileşeni barındıran bitkilerden bazıları.
Impossible Burger için gerekli olan hem maddesini şirket mayadan elde ediyor. Elde edilen bu ürünün tadı ve görüntüsü kana benziyor. Hamburgere hem dışında, diğer vejetaryen burgerlerde kullanılan Hindistan cevizi sütü, soya proteini gibi bileşenler de ekleniyor.

   Peki bu et pişirildiğinde ne oluyor?

   Impossible Burger pişirildiğinde dış kısmı karamelize hale gelir; iç kısmının rengi de yavaş yavaş koyulaşıyor. Tamamen pişirildiğinde ürün gerçek etten yapılan hamburgerlerden ayırt edilemeyecek bir görüntüye sahip oluyor.

   Bu burgerlere şuan New York’ta bulunan bir restoranda, patates kızartması ile birlikte 12 dolara satın alabilirsiniz. Şirketin bir hedefi ürünü restaurantlardan sonra marketlerde de satmak. Şirketin aynı zamanda balık, domuz ve tavuk eti ile birlikte süt ürünlerine de alternatif bitkisel ürünler üretme hedefleri bulunuyor.
Vejetaryenler için yararlı ve lezzetli bir ürün olabilir.

Kaynak: New Atlas, www.impossiblefoods.com