Kırmızı ve Sarı Karpuz Farkı Nedir ?

09.06.2020

Yaz mevsiminin popüler meyvesi olan karpuz, çekirdeksizden pembeye, siyah kabukludan sarı etliye kadar 1.200’den fazla çeşide sahiptir. Karpuzlar, botanikçilerin vahşi atalarını hala büyüdüğü Afrika'nın Kalahari Çölü'nde muhtemelen yaklaşık 5.000 yıl önce ortaya çıkan asma benzeri bir çiçekli bitkidir. Hepimizin aşina olduğu karpuz, yeşil kabuklu ve parlak pembe, kırmızı renktir. Fakat farklı elma çeşitleri olduğu gibi, farklı karpuz çeşitleri de vardır. Bilim insanlarına göre, sarı ve turuncu karpuzlar genellikle pembe veya kırmızı etli olanlardan daha tatlıdır ve çekirdeksiz karpuzlar, tohumlu olanlardan daha keskin bir dokuya sahip olma eğilimindedirler.

Bugün, yaklaşık 200-300 çeşit ABD ve Meksika'da yetiştirilir, ancak sadece yaklaşık 50 popüler çeşit vardır. Bu çeşitlerden bir kaçına göz atalım;

Carolina Cross: 120 kilogram ile dünya rekorunda olan karpuz, 'Carolina Cross' kırmızı etli yeşil bir cilde sahiptir ve hasat dikimi yaklaşık 90 gündür.

Yellow Crimson: Sarı renkli ete sahip karpuz çeşididir ve kırmızı etli karpuza göre daha tatlı tada sahip olduğu belirtilmektedir. İlk meyveler, tozlaşmadan yaklaşık 55 ila 85 gün sonra, yaz ortasından ortaya kadar hasat yapmaya hazır olmalıdır.

Orangeglo: Orangeglo çeşidi geleneksel karpuzların sahip olduğu aynı dışsal özelliklerin çoğuna sahiptir, ancak tatlı bir tada sahip, parlak turuncu eti bir yapısı vardır. Orangelo tipik olarak 9-14 kg (20-30 pound) ağırlığında büyük bir karpuz çeşididir. Açık yeşil, pürüzlü koyu yeşil çizgili kabuk yapısı vardır ve hasat planlaması yaklaşık 90-100 gündür.

Densuke: Düz siyah renk kabuğa sahip karpuz çeşidi olan Densuka sadece her yıl 10.000 karpuzun üretildiği Japonya'nın Hokkaido adasında yetiştirilmektedir. Bu karpuz çeşidi açık arttırmaya satılan pahalı kıymetli bir karpuzdur.

Kiraz, yaban mersini, üzüm ve mor tatlı patates gibi bazı meyve ve sebzeler, zengin renklerini sağlayan bir flavonoid olan antosiyaninler içerirler. Geleneksel karpuzlar pembemsi kırmızı tonlarını, domatesleri kırmızı yapan aynı güçlü antioksidan olan likopenden alırken, likopen içermeyen karpuz çeşitleri de sarı renge sahiptirler.
Sarı karpuz ve kırmızı karpuzun dıştan görünüşleri aynıdır. Bu sebeple farklarını anca kesildikten sonra fark edebilmekteyiz. Dış görünüşlerinin yanında çekirdekli ve çekirdeksiz olarak da tohum çeşitleri bulunmaktadır.

Açık renk farkının yanı sıra, sarı karpuzun meyvesi, bal ve kayısı kıvamına sahip olarak tanımlanan kırmızı etli muadillerinden daha tatlıdır. Çoğu tüketicinin aklında “Sarı karpuzlar doğal mıdır?” sorusu yer almaktadır. Sarıya dönen karpuz çeşidinin eti doğal bir mutasyondur ve GDO gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bitkiler birbirleriyle kolayca melezleşir ve çok çeşitli tat ve boyutlarda benzersiz formlar ve renkler üretebilirler.Kaynaklar:

Yellow watermelon vs red watermelon, erişim adresi: “https://www.whataboutwatermelon.com/index.php/2018/08/yellow-watermelon-vs-red-watermelon/” erişim tarihi: 01.06.2020
York, S. P., What is a yellow watermelon, erişim adresi: “https://www.southernliving.com/fruits/melon/yellow-watermelons” erişim tarihi: 01.06.2020
Grant, L.B., 2020, Are yellow watermelons natural: Why watermelon is yellow inside, Certified Urban Agriculturist, erişim adresi: “https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/watermelon/watermelon-is-yellow-inside.htm”.
Yuan, W., What is yellow watermelon? Here’s what makes it special, erişim adresi: “https://spoonuniversity.com/lifestyle/what-is-yellow-watermelon”, Brown Universitesi.
Edwards, M., 2014, Everything you should know about watermelon,erişim adresi: “http://www.organiclifestylemagazine.com/issue/16-everything-you-should-know-about-watermelon”.