İstiridyeler Gıda Zehirlenmesine Sebep Olur mu?

17.07.2019


İstiridyeler Gıda Zehirlenmesine Sebep Olur mu ? 

Genel olarak çiğ olarak tükettiğimiz istiridyeler bir tür kabuklu deniz hayvanıdır. Gıda zehirlenmeleri başlığını genel olarak değerlendirdiğimizde özellikle çiğ gıdaların tüketiminde dikkat edilmesi gerektiğini görmekteyiz. Tüm çiğ gıdalarda olduğu gibi, istiridyeler de zararlı bakterilere bulaşmış olabilmektedir. Oldukça besleyici olan istiridyeler kalsiyum, demir gibi mineral ve vitaminleri bünyelerinde bulundurmaktadırlar. Fakat bu besleyici özelliklerinin yanında istiridyeler su da bulunan bir bakteri ya da virüs çeşidini bünyelerine yiyeceklerini  kazanmak için süzdükleri büyük oranda su dan kolaylıkla alabilirler. Bu sebeple hepatit riski ile de karşılaşılabilmektedir.  

Kolesterol bakımından düşük değere sahip istiridyeleri tüketiminde gıda güvenliğine özellikle dikkat edilmelidir. 

İstiridyeleri pişirerek gıda zehirlenmesi riski azaltılabilir. Aynı zamanda istiridye satın alırken, buzdolabında saklarken, dondururken ve pişirirken aşağıdaki kurallara dikkat edilmesi tavsiye edilir: 

  • İstiridye satın alırken; kabuklarının sıkıca kapalı olması tazelik göstergesidir. Kapağı açık olan istiridye ya ölmek üzeredir ya da ölmüştür. Bu sebeple kabuğu açık istiridyelerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. 

  • İstiridyeleri buzdolabında saklamak için bir hafta gibi bir süre uygundur. Kabuğunun pürüzlü tarafı alta, düz yüzü üste gelecek şekilde yerleşim uygundur.  

  • İstiridyeler bir tabağa konulup, üstü nemli bir bez ile örtülmelidir. 

  • İstiridyeleri yalnızca kullanmaya hazır olduğunda önce soğuk su ile durulamalıyız onun haricinde su içinde bekletilmesi önerilmektedir.  

  • İstiridyeler dondurucu da 3 aya kadar saklanabilir. Dondurmadan önce istiridyeleri iyice yıkamak ve kabuğu kapalı olmayanları ayıklamak gerekecektir. Çözündürme işlemi sonrası en kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

 

Gelelim en lezzetli kısma .. 

 

İstiridyelerin o muhteşem tadı için ızgara da pişirmeyi tercih ederseniz, ızgarayı 10 dakika ısıtın. Kabuğu kapalı olan istiridyelerin kabuklarını açıp açık yüzü yukarıya gelecek şekilde alüminyum folyo üzerinde tutun. Ek olarak tereyağı veya zeytinyağı sürdükten sonra 2 dakika daha ızgara da pişirerek güvenli ve sağlıklı bir şekilde keyfini çıkartın.