Hindistan Cevizi Sütü Nedir?

Lütfiye Nisa ÖNGER | 25.09.2023

Hindistan cevizinin kahverengi kabuğu soyulduktan sonra kalan beyaz kısmının su eklenerek ya da eklenmeden rendelenip süzülmesiyle elde edilen beyaz bir sıvıdır [1]. Standartlara göre en fazla %87.3 su ve en az %10 yağ içermelidir [2]. Hindistan cevizi sütü aslında bir süt değildir, bitki bazlı bir içecektir. Süt tanımı gereği, memeli hayvanlardan elde edilen sıvıdır. Görünüş olarak süte benzediği için bu isimle anılan Hindistan cevizi sütünün besin değeri yani yağ, karbonhidrat, protein oranı sütten oldukça farklıdır. Buna ek olarak, taze hindistan cevizinin içinde kendiliğinden bulunan hindistan cevizi suyu ile karıştırılmamalıdır.

Besin değeri nedir?

Hindistan cevizinin cinsi, olgunluğu, yetiştiği bölge, süt eldesinde eklenen su miktarı gibi faktörler kompozisyonu etkilemektedir. Ancak ana bileşenleri su ve yağdır. İçeriğindeki proteinler ise yağ ve su katmanının birbirinden ayrılmamasını sağlamaktadır [1].

Taze hindistan cevizi sütünün büyük bir kısmı sudan oluştuğu için raf ömrü çok kısadır yani çabuk bozulur. Yüksek su içeriğine sahip gıdalar mikroorganizmaların gelişmesi için elverişli bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca içeriğindeki yağ nedeniyle acılaşma gibi istenmeyen tat ve koku oluşumuna karşı da oldukça hassastır [1].

Diğer bitki kaynaklı sütlerden farkı var mıdır?

  • Hindistan cevizi sütü yüksek yağ içeriğine sahiptir ve bu sayede eklendiği ürüne kıvam sağlar.
  • Diğer bitki kökenli sütlerle kıyaslandığında hindistan cevizi üretiminde daha az tarımsal ilaç kullanıldığından çevreye olumsuz etkisi düşüktür. Üretim sırasında açığa çıkan hindistan cevizi kabuğu, ısı veya yakıt gibi farklı enerji türlerine dönüştürülerek geri kazanılmaktadır [3].

Kaynakça

[1] Seow, C.C. and Gwee, C.N. (1997), Coconut milk: chemistry and technology. International Journal of Food Science & Technology, 32: 189-201. https://doi.org/10.1046/j.1365-2621.1997.00400.x*

[2]Joint FAO/WHO Codex Alimentarius Commission. (2022). International Food Standards: Standard for Aqueous Coconut Products, Food and Agriculture Organization of the United Nations & World Health Organization.

[3] Tulashie, S., Amenakpor, J., Atisey, S., Odai, R., & Akpari, E. (2022). Production of coconut milk: A sustainable alternative plant-based milk. Case Studies In Chemical And Environmental Engineering, 6, 100206. doi: 10.1016/j.cscee.2022.100206