Hepatit A Nedir? Nasıl Bulaşır?

15.01.2017

Hepatit, karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşan ve çok çeşitli nedene bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Bu nedenlerin başında virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar gelir. Hepatit A ise Hepatit A virüsünün neden olduğu aşı ile önlenebilir bir karaciğer enfeksiyonudur. Virüs, enfekte kişilerin dışkısında ve kanında bulunur. Hepatit A çok bulaşıcıdır. Virüs, enfekte bir kişiyle yakın kişisel temas yoluyla veya kontamine (kirlenmiş) yiyecek veya içecek tüketilmesi durumunda yayılır. Yiyeceklerin hepatit A virüsü ile kontaminasyonu; yetiştirme, hasat, işleme, taşıma ve hatta pişirmeden sonra herhangi bir adımda gerçekleşebilir.

Hepatit A virüsü vücudun dışında aylarca yaşayabilir. Yiyecekleri en az 1 dakika boyunca 85 °C sıcaklığa ısıtmak virüsü öldürebilir. Donma sıcaklıklarına maruz kalmak virüsü öldürmez.

Hepatit A semptomları 2 aya kadar sürebilir ve yorgunluk, mide bulantısı, mide ağrısı ve sarılığı içerir. Hepatit A'yı önlemenin en iyi yolu aşı olmaktır.

Hepatit A'nın bulaşma ve yayılmasını önlemek için

  • Çiğ gıdalara dokunmadan önce ve sonra ellerinizi ılık su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın.

  • Banyoyu kullandıktan ve çocuk bezi değiştirdikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.

  • Yemek yemeden önce ellerinizi yıkayın.

  • Açıkta satılan gıdalar, az pişmiş yumurta, az pişmiş et veya balık, yıkanmamış meyve ve sebzeler, pastörize edilmemiş süt ürünlerine dikkat edilmelidir.

Kaynakça:

Centers for Disease Control and Prevention. (2020, June 22). Hepatitis A - faqs, statistics, data, & guidelines. Centers for Disease Control and Prevention. Retrieved September 20, 2022, from https://www.cdc.gov/hepatitis/hav/index.htm