Hepatit A Nedir? Nasıl Bulaşır?

15.01.2017

   Hepatit A nedir  ?

   Hepatit A kontamine gıda ve sulardan karaciğere bulaşan bir hastalıktır. Ayrıca hepatit A hastası olan bireyler ile temas sonucunda da bulaşabilir. Cinsel ilişki yoluyla ise çok nadir bulaşmaktadır.

   Semptomları arasında ani ateş, yorgunluk, iştah kaybı, bulantı, mide ağrıları ve sarılık ( cildin ve gözlerin sararması) . Kimi bireylerde 1-6 aya kadar belirtilere gözlemlenebiliyor olsa dahi kimi bireylerde herhangi bir belirti görünmemektedir. Birçok birey karaciğerlerinde herhangi bir geriye kalmadan iyileşmektedir.

   Kimler risk altında ?

   Gelişmekte olan ülkeleri ziyaret eden bir çok turistte genellikle görünmektedir. Bu ülkelerdeki kırsal alanların ziyaret edilmesi daha büyük risk teşkil etmektedir. Fakat hepatit A " normal " trustik bölgelerde de yakalanılabilecek bir hastalıktır.

   Bir yıldan uzun süredir yurt dışında çalışan ve ya seyahat den bireyler daha çok hepatit A riski taşımaktadır ve bu nedenden dolayı aşı olmaları gerekmektedir. Riskin yüksek olduğu bölgelere Kanada, Batı Avrupa ve İskandinavya, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya dahildir.

   Seyahat Edenler Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapabilir ?

   Hepatit A Aşısı Olunmalıdır: Doktorunuza hepatit A aşısı hakkında danışın. Hepatit A aşısı 6 ay ara ile 2 doz olarak vurulmaktadır. Tamamen gereklidir ve ABD'de 2005 yılında beri çocuklarda rutin olarak uygulanmaktadır.

   Sağlıklı Gıdalar Tüketilmelidir : Pişmiş ve sıcak servis edilen gıdalar, iyi pişmiş yumurta, temiz suda yıkanmış ya da güzelce soyulmuş meyve ve sebzeler, pastörize süt ürünleri önerilmektedir. Oda sıcaklığında servis edilen gıdalar, sokak satıcılarından alınan gıdalar, az pişmiş yumurta, az pişmiş et veya balık, yıkanmamış ya da soyulmamış meyve ve sebzeler, taze ürünlerle hazırlanmış sos ve benzeri ürünler, pastörize edilmemiş süt ürünlerine ise dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı İçecekler İçilmelidir: Şişelenmiş su, dezenfekte edilmiş su ( kaynatılmış, filtre edilmiş), gazlı içecekler, sıcak kahve ya da çay ve pastörize süt önerilmektedir. Musluk suları, aromalı buz ürünleri, pastörize edilmemiş süt ise önerilmemektedir.

   Hijyen ve Temizlik Uygulamalarına da Dikkat Edilmelidir:

-Eller sıklıkla yıkanmalıdır.

-Sabun ya da su yoksa, eller el temizleyici pürel benzeri temizlik ürünleri ile temizlenmelidir. ( en az %60 alkol içeren )

- Eller temiz değilse gözlere, burna ya da ağıza dokunulmamalıdır.

- Öpüşmek sarılmak ya da yiyeceğin paylaşılması gibi yakın ilişkilerden uzak durulmalıdır.

Kaynak: CDC