Günlük C Vitamini İhtiyacımızı Hangi Gıdalardan Karşılarız ?

21.11.2017

   Günlük C Vitamini İhtiyacımızı Nasıl Karşılarız ?

   Güçlü bir bağışıklık sistemini için gereklidir. Buna ek olarak sağlıklı bir kalp, güzel bir cilt için de önemlidir. Kanser gibi rahatsızlıkların engellenmesinde önemli bir yere sahiptir. Salam, sucuk gibi yağlı ürünler tüketilirken yanında E ve C vitamini açısından zengin besinlerin yenilmesi önerilmektedir. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların düzenlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Ayrıca besinlerle alınan demirin kullanılabilirliğini arttırır. Tahıllarda A vitamini aktivetisini gösteren ögelerle, C vitamini hemen hemen yoktur. Hastalıklara karşı bağışıklığı arttırdığı için, az tüketilmesi durumunda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır, bu da hastalıklara kolay yakınılmasına neden olur. 

   Vücudumuzun günlük C vitamini ihtiyacı yetişkin bireyler için 90 mg dır. 90 mg C vitaminini 2 adet portakal ile vücudumuza alabiliriz.

    Başlıca C Vitamini Kaynakları:

    Büyük bir portakal, yarım acı kırmızı biber ve ya 125 gram su teresi günlük ihtiyaç duyduğunuz C vitamininin karşılanmasını sağlayacaktır. Bunlara ek olarak ayrıca, diğer turunçgiller, bal kabağı, brokoli, karnabahar ve ıspanak da iyi birer C vitamini kaynağıdır.

Konu hakkındaki güncel, kaynakçaya sahip yazımız için tıklayınız.