Güllaç Yufkası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Fatih TEKSÖZ | 16.01.2018

   Güllaç Yufkası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

  •    Güllaç yufkası günümüzde bir çok merdiven altı kayıtsız üretim yerlerinde sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda yapıldığı ve paketlendiği için tüketicilerin bu ürünü alırken çok dikkatli davranması gerekmektedir.
  •    Alınan paketin üzerinde öncelikle işletme kayıt numarası ,sağlığa uygun hijyenik ambalajlarda üretildiğinin ibareleri, enerji ve besin öğelerinin açıkça yazılı olduğu kısımlar ,alerjen uyarılarının ve tavsiye edilen tüketim tarihinin(TETT) ve parti numaralarının ink jet baskılı olarak bulunmalarına dikkat etmelidirler.
  •    Ayrıca firmalar izlenebilirliklerini artık ambalaj üzerlerine koydukları qr kodlar ile de sağlamaktadırlar. Bunun haricinde güllaç yufkaları bilinen yerlerden alınmalıdır.

   Geleneksel mutfağımızın eşsiz lezzetlerinden olan güllaç tatlısı çok farklı şekillerde ve değişik içeriklerle( kaymaklı, ballı,cevizli, fındıklı, bademli, Antep fıstıklı, kabaklı vs ) son derece uyumlu ve hoş lezzetlerde hazırlanabilen hafif bir tatlıdır.

   ve kısaca iyi bir güllaç tatlısı yapmanın püf noktaları

   Sıkça bilinen en basit tarifi şöyledir;

   3 litre süt, 750 g şeker ile kaynatılıp ılık vaziyete getirildikten sonra tepsiye konan her güllaç yaprağının parlak tarafı üste bakacak şekilde üzerine kepçe ile ılık süt gezdirilir.Üst üste konan güllaç yaprakları istenilen kalınlıkta yapıldıktan sonra kalan süt yaprakların üzerine boca edilir. Güllaç tepsisi buzdolabı koşullarında veya serin bir yerde yarım saat bekletildikten sonra üzerine dövülmüş ceviz, badem, fıstık, fındık ve arzu üzerine yenilebilir gül suyu ilavesiyle servis yapılır. İçerisine konulan şeker miktarı arzuya göre artırılıp azaltılabilir.

   Afiyet olsun.