Glisemik İndeks ve Glisemik Yük Arasındaki Fark Nedir?

17.12.2023

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, karbonhidratların kan şekeri düzeyine etkisidir. Referans seçilen bir gıdaya göre test edilecek gıdanın glisemi düzeyine etkisinin 0 ile 100 arasında bir değer verilerek ifade edilmesidir. Referans olarak genellikle glukoz veya beyaz ekmek seçilir. 70’ den yüksek değere sahip gıdalar, yüksek glisemik indeksli olarak adlandırılırken, 56-69 arası orta , 55 den düşük olanlar düşük glisemik indeksli olarak kabul edilir.

Glisemik İndeksi Yüksek/ Düşük olan Gıdalar Nelerdir?

Yüksek glisemik indeksli gıdalara; ekmek, pirinç, karpuz, kavun, haşlanmış patates, patates püresi, olgun muz örnek verilebilir. Düşük glisemik indeksli gıdalara ise ; baklagiller, fındık, badem, yoğurt, süt, elma gibi gıdalar örnek verilebilir. Gıdaların glisemik indeksi pişme süresi ve tekniğine, meyvenin olgunluğuna ve fiziksel yapısına göre değişebilmektedir.

Glisemik Yük Nedir?

Karbonhidrat içeren bir besinin tüketilen miktarının kan şekeri düzeyine etkisidir. Glisemik yük karbonhidratların hem kalitesini hem de miktarını değerlendiren bir ölçüttür.

Glisemik indeks ve Yük Arasındaki Fark Nedir?

Glisemik indeks gıdanın kan şekeri üzerindeki etkisini gösterirken glisemik yük gıdanın tüketilen miktarının kan şekerine olan etkisini göstermektedir. Glisemik yük hesaplanırken, besinin hem glisemik indeksi hem de tüketilen karbonhidrat miktarı dikkate alınır. Glisemik indeks hesaplanırken ise tüketilen miktara bakılmaz, referans alınan besin ile eşit miktardaki karbonhidratına göre kan şekeri üzerindeki etkisi dikkate alınır.

Tüketilen besinin kan şekerine olan etkisini incelemek için glisemik indeks tek başına yeterli olmaz, glisemik yüke de bakmamız gereklidir. Glisemik indeks değeri 70’ den fazla olan besinler yüksek glisemik indeksli olarak sınıflandırılırken, glisemik yük değeri 20’den fazla olan besinler yüksek glisemik yüklü olarak sınıflandırılır.

Araştıran: Mükerrem GÜNDOĞMUŞ

Kaynakça

Smolin, L. A. and Grosvenor, M. B. and Gurfinkel, D. (2020). Nutrition: Science and Applications, 3rd Canadian Edition. Canadian: wıley .https://www.wiley.com/en-ca/Nutrition%3A+Science+and+Applications%2C+3rd+Canadian+Edition-p-9781119577522