gidabilgi.com bir sosyal girişimcilik projesidir

19.10.2017


Gıda Bilgi sosyal girişim projesi tüketicinin gıda ve beslenme konusunda kendi kararını alabilmesi için tüketiciye doğru bilgi sağlamayı amaçlayan bir gıda bilgi platformudur.

Günümüzde bilgi aracı olarak kullanılan bir çok online platform mevcuttur. Bilindiği üzere bu bilgi akışı elde ettiği karı ortaklarına dağıtılan şirket üzerinden olabildiği gibi topluma faydalı işler yapılması hedeflenen devlet veya sivil toplum örgütleri tarafından da gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda şirketler sosyal sorumluluk veya sponsorluk adı altında topluma fayda sağlamayı amaçlar ve bunun için çeşitli çalışmalar yapar.

Sosyal girişimci ise; kar etmeyi amaçlayan ama elde ettiği karı, topluma fayda üretmek için kullanan girişimcidir. Sosyal girişim projelerinde kar etmek sürdürülebilir ve kalıcı olmak için bir koşuldur. Sosyal girişimlerin nefesleri uzundur. Hedefleri kısa vadeli değil; uzun vadeli toplumsal etkileri artırmaya yönelik belirlerler. 

Gıda Bilgi Sosyal Girişim Projesi ile gıda ve beslenme bilgilendirmesi konusunda ülkemizde kalıcı değişim yaratmayı, çözümleri sektör öncüleri, akademisyenler ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar ile masaya yatırmayı ve uzun vadede toplumun desteğini kazanarak gıda konusunda bilgi kirliliği sorununu en az seviyeye indirmeyi hedefliyoruz.

Peki Sosyal Girişimci Kimdir ? Girişimcilik demek, fırsatları fark etme, mevcut sorunların çözümlerini bulup söz konusu alanda risk alarak yatırım yapmak demektir. Girişimciliğin doğasında yenilikçilik, risk alma ve değişim yaratma vardır. Sosyal girişimler, faaliyet gösterdikleri alanlarda kalıcı değişim yaratmayı, çözümlerini yaygınlaştırmayı ve uzun vadede toplumun desteğini kazanarak sorunu ortadan kaldırmayı hedeflerler. Sosyal girişimcilik, “hayırseverlikten” de “sivil toplum hareketinden” de çok farklıdır. Hayırseverlik, karnı aç olana “balık vermek” üzerine kuruludur. Sivil toplum projeleri ise temelde “balık tutmayı öğretmek” üzerine kurgulanır. Sosyal girişimcilik ise bu alanın öncü kuruluşu Ashoka’nın kurucusu Bill Drayton’un dediği gibi, balık vermek ya da balık tutmayı öğretmekle yetinmeyip balık endüstrisini kökten değiştirmeyi hedefler.

Türkiyenin gıda ve beslenme alanında bilgi kirliliğini önleme adına kurulan ilk sosyal girişim projesi olan gidabilgi.com ' a tüm desteklerinizi bekleriz.


Not: Sayın Temel Aksoydan ilham alınarak sosyal girişimcilik kavramları açıklanmıştır.