Gıda Zincirinde Antibiyotikler

20.07.2017

   Gıda Zincirinde Antibiyotikler

   Hayvanların sağlığı, yetiştiren çiftçilere ve çiftlik hayvanlarına ve onlarla birlikte çalışan veteriner hekimler için çok önemlidir. Buna rağmen hayvanlar hala hasta olabiliyor. Besin arzında antibiyotik kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

   Antimikrobik maddeler nedir?
   Antimikrobiyal ürünler bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin büyümesini engeller. Bu ürünler, yiyecek üreten hayvanlarda oluştuğunda hastalık veya hastalıkları tedavi etmek için önemlidir. Güvenli ve sağlıklı besin kaynağı, sağlıklı hayvanlarla başlar.

   Antibiyotikler nedir?
   Antibiyotikler, bakterilerin büyümesini özellikle öldüren veya bloke eden antimikrobiyal ürünlerdir.

   Hayvanlar için antibiyotikler nasıl düzenlenir?
   Önerilen her antibiyotik için kapsamlı etkinlik, güvenlik ve çevresel etki çalışmaları FDA' ya sunulmakta ve gözden geçirilmelidir. Her onaylı antibiyotik için, FDA, (suda, yemle veya enjeksiyon yoluyla) uygulanma biçimini, kullanıldığı belirli hayatı ve antibiyotikle ilgili spesifik hastalıkları inceler ve onaylar. FDA ayrıca tıbbın son kullanımı ile hasat zamanı arasındaki çekilme süresini gerektirir.

   Antibiyotikler ne zaman kullanılır?
   - Klinik olarak hastalanan hayvanları tedavi etmek
   - Hastalığın yayılmasını kontrol etmek; ve,
   - Hastalığı önlemek için kullanılır.

   Antibiyotikler nasıl verilir?
   Antibiyotikler antibiyotiklerin dikkatli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için veterinerlik gözetiminde veya konsültasyonla uygulanır.

   Antibiyotiklerle tedavi edilen hayvanlardan elde edilen gıda ürünlerinde bulunan antibiyotik kalıntıları var mı?
   Hayır. Kullanılan her antibiyotik için belirli bir geri çekme süresi, gıda kaynağına girmeden önce antibiyotiğin hayvandan temizlenmesini sağlar. FDA, USDA ve gıda işlemcileri, çiftçilerin şartlarına uyduğunu doğrulamak için düzenli olarak hayvan ürünlerini örnek alırlar. Artıklar bulunursa, süt veya et yok edilir ve çiftçiler ağır para cezasına çarptırılır.

   Antibiyotik direnci nedir?
   Antibiyotik direnci hem doğada hem de antibiyotik kullanımı ile oluşur. Bu gerçekleştiğinde, bakteriler etkinliği antibiyotiklere azaltma yeteneğini kazanır, bu nedenle bakteriler öldürülmez veya büyümeleri engellenmez. Hayvanlarda veya insanlarda uygun olmayan bir antibiyotik kullanımı direnç riskini artırabilir. Bu nedenle reçeteyle belirtilen şekilde antibiyotik kullanmak önemlidir.

   Türkiye de..

   Türkiye de örneğin kanatlı sektöründe kullanılan antibiyotikler, tavuklar için ruhsatlıdırlar ve nasıl kullanılacağını içeren prospektüsleri vardır. Bunların ruhsatları da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilir.

   Kullanılan antibiyotikler, prospektüslerine uygun olarak kullanılır ve bunun takibi teknik personel tarafından yapılır. Verilen ilaçlar için irsaliye, veteriner hekim reçetesi ve reçete uygulama formu doldurulur.

   Tavuklar, antibiyotik verildikten sonra antibiyotiğin vücuttan arınma süresi boyunca kesilmez ve dolayısıyla etleri tüketime sunulmaz.

Kaynak: Food Insight, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı