Gıda Etiketlerinde Bulunan E 200 Nedir ?

27.02.2017

   Sorbik Asit- E200:

   E200, diğer bir adı ile sorbik asit gıdalarda koruyucu madde olarak kullanılan bir çeşit doğal gıda katkı maddesidir.

   Doğal olarak bulunuyor olmasına rağmen ticari amaçla üretilen hali birçok farklı kimyasal yollar ile elde edilebilmektedir.  Sorbik asit özellikle mantar ve mayalara karşı, bir koruyucudur. Bakterilere karşı etkili değildir. En iyi aktivitesi 6.5 ‘in altındaki pH değerlerindedir (asidik ve az asidik gidalar).

   Peynir üretiminde mantar gelişmesini engelleyip, bakteriyel gelişmeyi ( mayalanmasında etkili olan ) sağladığı için peynir üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Böylece raf ömrünün uzamasında etkili olmaktadır. 

   Buna ek olarak ayrıca bazı ürünlerde ise direk antimikrobiyal olarak da kullanılmaktadır ama ne yazık ki pH değeri 6.5 civarında olduğu için bakteriler için pek tercih edilmemektedir. Gıda sanayisinde koruyucu madde olarak çok geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte başlıca yoğurt ve diğer fermente süt ürünleri, meyve salataları, tatlı; pasta; şekerleme ve bunun gibi ürünler, limonata, peynir, çavdar ekmeği, kekler ve fırında pişirilen ürünler, pizza, kabuklu deniz hayvanı, limon suyu, şarap, elma şarabı ve çorbalarda kullanılmaktadır. 

   Ürün etiketinde koruyucu madde olarak sorbik asit kullanılıyor yazmasına rağmen ne yazık ki bunun yerine içerisine, sodyum, potasyum ya da kalsiyum sorbat katılmaktadır. 

   Sorbatlar bütün dini gruplar, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryanlar tarafından tüketilebilirler.