Gerçek Bal ve Sahte Bal Nasıl Ayırtedilebilir ?

30.01.2017

   Gerçek Bal ve Sahte Bal Nasıl Ayırtedilebilir ?

   Gerçek bal ve sahte balı ilk bakışta ayırt etmek gerçekten de çok mümkün değildir. Son yılarda sayısı giderek artan sahte bal üreticileri işlerini o kadar iyi yapıyor ki yıllarını arılara ve bal üretimine vermiş kişiler bile gerçek ve sahte balı ayırt etmekte zaman zaman zorlanmaktadırlar.

   Balın açık renkli, koyu renkli olması balın kalitesi ile doğrudan alakalı bir durum değildir. Bal rengi, arılar tarafından ziyaret edilen çiçekler ile alakalı bir durumdur. Örneğin, ayçiçek balı ve kekik balı
açık renkli, çam balı ise koyu renkli ballardır. Geleneksel yöntemlerle ambalajlanan ballarda her kavanozda bulunan balın rengi bile farklı olabilir ancak fabrikasyon yöntemlerle üretilen ballar genel olarak her çeşitte tek renk olur.

   Sahte bal ve gerçek balı ayırt edebilmenin en iyi yöntemi laboratuvarda analiz etme yöntemidir.

   Balı ne renginden ne kokusundan ne de başka bir özelliğinden gerçek mi sahte mi olduğunu ayırt etmeniz mümkün değildir.

   Fakat alışverişiniz sırasında bal alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini kısaca hatırlayalım:

   Alacağınız balın ambalajında yer alan etiket bilgilerini dikkatlice incelemelisiniz. Balın etiketinde;

   • Üretici firma ismi, adresi ve telefon numarası olmalıdır.

   • Üretici firmanın, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan almış olduğu firma “İşletme Kayıt Numarası” olmalıdır.

   • Petek halde satılan balların etiketlerinde yukarıdaki bilgilere ek olarak balı üreten çiftçilere
ait üretici numarası ambalaj/etiket üzerinde yazmalıdır.

   • Organik bal alırken yukarıda saymış olduğumuz hususlara ek olarak, ambalaj üzerinde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmiş balın “Organik Ürün” olduğunu gösteren “Organik Ürün Logosu” olmalıdır.

   Almış olduğunuz balı buzdolabına koyduğunuzda balınız donuyor ve kristalleniyorsa balınızın gerçek bal olma ihtimali daha yüksektir. Soğukta saklama testi genel olarak çiçek ballarında daha doğru sonuçlar vermektedir. Kestane balı, çam balı gibi spesifik ve yoğun ballarda soğukta saklama testi her zaman kesin netice vermeyebilir. Soğukta donan balınızı benmari usulü ılık su içerisine kavanozuyla birlikte koyarsanız, balınız hiçbir şey olmamış gibi eski haline dönecektir. Bu balı güvenle
tüketebilirsiniz.