Fermantasyon Nedir ?

17.11.2017

   Fermantasyon Nedir ?

   Gıda ürünlerinin fermantasyonu çok eski yıllardan beri uygulanan bir üretim ve koruma yöntemidir. Fermantasyon gıdaların bozulmadan korunması yanında, esansiyel aminoasit ve vitaminlerin senteziyle gıdaların besin değerini arttıran doğal bir yöntemdir. Fermantasyon ile besinlerin sindirilebilirliği artırılırken, çiğ besinlerde bulunan fitat, tanen ve polifenoller gibi istenmeyen maddelerin detoksifikasyon ve yıkımı da gerçekleştirilmektedir.

   Fermente yiyecek ve içecekler, bakteri, maya ve mantarlar gibi mikroorganizmalar ve enzimler aracılığıyla üretilmektedir. Üretilecek olan fermente ürünün çeşidine göre de hangi bakteri, maya veya mikroorganizmanın kullanılacağı değişiklik gösterir. Günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok gıda fermantasyon ürünüdür. Mesela ekmeğin mayalanması, şarap oluşumu, sütün yoğurda dönüşümü vb. birer fermantasyon olayıdır.

   Fermantasyonu gerçekleştiren mikroorganizmalar bağırsak floramız için oldukça faydalıdır. Bağırsak floramızdaki faydalı mikroorganizma popülasyonun miktarı düzenli sindirim için önemlidir. Bu yüzden beslenme rutinimize fermente gıdaları eklememiz sağlığımız açısından faydalı olacaktır.