Evde Ramazan Pidesi Yapanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

19.04.2023

Lezzetli bir pide için maya kullanımı çok önemlidir. Aslında canlı bir organizma olan mayanın başlıca görevi, hepimizin de tahmin ettiği gibi, hamurun kabarmasını sağlamaktır. Peki pidenin en iyi şekilde kabarması için sadece maya kullanımı yeterli midir? Bir kere ekmek, poğaça vb. yapmayı denediyseniz sadece mayayı hamura eklemenin yeterli olmadığını görmüşsünüzdür. Hangi maya, nasıl ve ne zaman soruları bu noktada kritiktir.

Maya, aslında canlı bir organizmadır. Aktif hale gelmek için canlılığın temeli olan su ile karşılaşmayı bekler. Türüne göre sıcak veya soğuk su ile buluşan maya, pideye katılan unda hali hazırda bulunan şekerleri yemeye başlar. Sonucunda ise karbondioksit gazını oluşturur. Karbondioksit gazı hamurun içinde yükselmek ister. Biz ise buna “puf puf kabarmış pide” deriz.

Mayanın türüne göre kullanım talimatı değişeceğinden mutlaka ambalajında yazdığı gibi kullanılmalıdır. Öncelikle mayanın taze olduğuna yani son kullanma tarihinin geçmediğine dikkat edilir. Daha sonra ne kadar miktardaki una eklenmesi gerektiğine, önceden aktive edilecek ise ne kadar su kullanılacağına, kullanılan suyun ılık olup olmamasına, mayalama yani fermentasyon süresine ve mayalama ortamının ılık olmasına dikkat edilmelidir.

Kaynak:

Lai, H. M., & Lin, T. C. (2007). Bakery products: science and technology. Bakery products: Science and technology, 1-65.