Esmer Şeker Beyaz Şekere Karşı

11.04.2017

   Esmer şeker beyaz şekere karşı, faydaları nelerdir?

   Günlük hayatımızda tüketmekten keyif aldığımız hemen hemen her gıdanın içinde yer alan şeker, doğal veya yapay olarak bulunmaktadır. Vücudumuzun temel ihtiyaçlarından karbonhidratların sağlanabilmesi için şeker tüketimi gerekmektedir.

   Doğal olarak tükettiğimiz pek çok gıdanın, sebze ve meyvelerin içerisinde belli miktarlarda şeker bulunduğu gibi, endüstriyel olarak üretilen gıdaların da bir çoğunun içerisine şeker katılmaktadır.

   Hepimizin yıllardır sofrasında yer alan beyaz şeker; en sık kullanılan yapay şeker türüdür. Bir takım rafinasyon işlemlerinden geçirildikten sonra tüketime sunulur.

   Günümüzde beyaz şekerin sağlık açısından risklerinin araştırılması sonucunda, alternatif olarak kullanılmaya başlanan, beyaz şekerden daha sağlıklı olan bazı şeker türleri bulunmaktadır. Esmer şeker bu türlerin en başında gelmektedir.

   Esmer şeker; besin değeri beyaz şekerden daha zengin olup, kalori açısından büyük bir farkı yoktur. Beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş ve gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şeker kamışı melasıyla karıştırılarak elde edilmektedir. Rafine edilmediği için glisemik indeksi beyaz şekere oranla daha düşüktür

   Esmer şeker daha doğal hafif karemalizasyon bir tada sahiptir ve beyaz şekere oranla daha çok mineral içermektedir.

   Üretim prosesi

   Kahverengi olan ham şeker, beyaz ya da esmer şekere oranla daha az işlemden geçer. Daha sonra şeker kamışından suyunu elde ederler ve onu kaynatıp filtrelerler. Daha sonra filtreyi santrifüje tabi tutarlar ve ham şeker kristalleri elde edilir. Kristallerin daha iyi bir hal alması için daha sonra beyaz ya da sofra şekerini daha fazla işleme tabi tutarak taneciklenme sağlanır, bu işlemden sonra ayrıca içerisindeki şeker tortuları da uzaklaştırılmış olur. Esmer şeker, rafine edilmiş beyaz şekerin şeker tortusu ilave edilmiş halidir.

   Görüntü

   Ham şekerin, rafine edilmiş beyaz ya da esmer şekere göre içerdiği kristal yapısı daha kabacadır, bu da ürüne daha organik bir görüntü sağlamaktadır. Bazı gıdalarda ise , esmer şeker son ürüne renk katması için kullanılmaktadır.

   Mineral

   Ham ve esmer şeker, rafine edilmiş beyaz şekere oranla daha çok mineral içermektedir, bunun da nedeni içermiş olduğu şeker tortusudur. New York Times'ın açıkladığına göre , esmer şeker bir miktar kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum içerse de miktarları ciddi anlamda sağlığınız üzerinde olumlu etki yaratacak kadar çok değildir . Bir çay kaşığı esmer şeker size 0,02 miligram demir sağlamaktadır, - halbuki erkekler için günlük alınması gereken demir miktarı 8 miligramken olgun bayanlar için bu miktar 18 miligramdır.

   Tat

   Esmer ve ham şekerde bulunan şeker tortusu hafif de olsa farklı bir tat sağlamaktadır. New York Times'a göre her iki şeker türü de %5 civarında şeker tortusu içermektedir.

Kaynak: http://www.livestrong.com/article/557225-what-are-the-benefits-of-brown-sugar-vs-white-sugar/