D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir ?

23.02.2018

   D Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

   D Vitamini Yetersizliğinde; Ülkemizde 10 kişiden 9’unda D vitamini yetersizliği tespit edilmiştir. Vücuttaki ölçüm değeri 30’un altında olduğunda yetersizlik sınırında, eğer 10’un altındaysa ileri derece eksiklik durumu vardır. Antiasitler ve bazı kolesterol ilaçları D vitamini emilimini etkiler. Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da D vitamininin karaciğerde etkin forma dönüşmesine engel olabilmekte. 

   Çölyak hastalığında, Chron hastalığında, Kistik fibrozda, mide ve bağırsakların kir kısmının çıkarıldığı veya obezite tedavisinde uygulanan gastrik bypass ameliyatları sonrasında D vitamini emiliminde sıkıntı olabilmekte. Güneş ışığını doğrudan alamayan bireylerde, hızlı büyüyen çocuklarda D vitamini eksikliği görülür. D vitamini eksikliği kemik ağrısı, halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, üşengeçlik yapar; ilerleyen dönemlerde kemik erimesi düzeyinde artış olur. Balık yağı ve güneş ışığında bulunan D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm görülür. Raşitizmde kemik ve dişlerde bozukluk ve eğrilik görülür. Dişler geç çıkar. Kafa kemikleri yumuşar ve eğrilir. Eklemlerde şişkinlik görülür. Bu hastalıktan korunma için güneş ışınlarından yararlanmak gerekir. Pencere camları ve kapalı giysiler güneş ışınlarını engeller. Derinin ince ya da kalın olması ve rengi önemlidir. Osteomalasia erişkin dönemde görülen bir kemik hastalığıdır. Kemikler yumuşak, kalsiyum ve fosfor oranı düşüktür. Sık doğum yapan, yetersiz ve dengesiz beslenen, güneşten yararlanamayan kadınlarda görülen bir hastalık. Multiple Skleroz (MS) hastalığı merkezi sinir sistemini etkileyerek beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol yeteneğini bozmaktadır. Gebelik sırasında ve çocuklukta D vitamini yetersizliği kişinin küçük yaşta bu hastalığa yakalanma ihtimalini artırabileceği belirtilmekte. 

    Yapılan bir araştırmaya göre, yeteri kadar D vitamini alamayan gençlerin alanlara göre yüksek tansiyon ve diyabet hastalığına yakalanma riski 2 kat, kalp damar hastalıklarının en ciddi sebebi olanlardan metabolik sendroma yakalanma olasılığı ise 4 kat daha fazla olmaktadır. Yine obez ve depresif kişilerin D vitamin seviyeleri düşük bulunmuştur.

    D vitaminin fazla alınması durumundaki belirtiler için tıklayınız.