Çölyak Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

15.04.2018

   Tedavi Edilemezse Çölyak Hastalığının Riskleri Nelerdir?

   Malabsorbsiyon, Büyüme geriliği, Hipokrommikrositer anemi, Megoblastik anemi, Kalsiyum ve K vitamini eksikliği, Otoimmün hastalıkların prevelansında artı, Osteoporoz, Kısırlık, düşük, Depresyon, Lenfoma, Kalın ve ince bagırsak kanserleri riskler arasındadır.

   Hastalığın erken teşhisinde, ince bağırsak ve diğer organlarda henüz geriye dönüşümsüz hasar gelişmediğinden dolayı tedavi daha yüz güldürücüdür. Ancak hastalığın tanınıp tedavisinin henüz bilinmediği 1940’li yılların öncesinde ölümcül olma riskinin %12’ lere dayandığı unutulmamalıdır. Tedavi yardımı ile, çölyak hastalığına sahip bireylerde yaşam beklentisi ve yaşam kalitesi toplumum geri kalanı ile aynı seviyededir. Elbette hastalığın tedavi edilebilmesi için öncelikle tanının konulması gerekmektedir. Türkiye’de ve dünyada halen çok sayıda çölyak hastası tanı konulamamış halde, çeşitli sağlık birimlerinde sorunları için çare aramaktadır.

   Çölyak tanısı almak sadece glütensiz beslenmeye başlayarak hastalık ile ilgili yakınmaları kontrol altına almayı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda vücutta savunma mekanizmasının aktif hale geçmesi nedeniyle oluşan rahatsızlıkların da tedavisini başlatacaktır. “Otoimmünite” dediğimiz vücudun kendi kendine yaptığı tahribatlara, tiroid yetmezliği, şeker hastalığı, ağız ve gözde kurulukla giden Sjogren Sendromu ve ciltte yaralar örnek olarak verilebilir. Bu hastalıkların her biri de ayrı ayrı hayatı tehdit ederek ciddi tahribatlara yol açacak kapasitededir.

   Kimler Yüksek Risk Grubunda?

   Birinci derece akrabaları arasında çölyak hastası olanlar, insüline bağlı diyabet veya otoimmümn tiroid hastalığı olanlar, besin emilim bozuklukları ve kronik ishal olanlar, demir eksikliğine bağlı kansızlık olan bireylerde çölyak hastalığı yönünden araştırma yapmak uygundur. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu özellikleri taşıyan bireylerde çölyak hastalığı görülme sıklığı %2.4 ile %44 arasındadır.

Konu hakkındaki güncel, kaynakçaya sahip yazımız için tıklayınız.