Bubble Tea Nedir?

11.10.2023

Nedir?

Bubble tea Türkçeye balonculuklu çay olarak çevirilebilir. Tayvan menşeli bu çayın, kim tarafından ne zaman icat edildiği konusunda tartışmalar sürerken dünya çapında popülerliği gittikçe artmaktadır. Bubble tea genellikle siyah, yeşil veya oolong çayı baz alınarak yapılır. Daha sonra süt veya meyve aromalarıyla karıştırılabilir. Son olarak; boba, aloe vera, chia tohumu gibi ek malzemeler ilave edilebilir.

Bubble nedir?

Peki bubble teadeki baloncuklar gerçekten de bir baloncuk mu? Hayır, baloncuk ile kast edilen aslında tapyoka isimli unun, su, esmer şeker ve sıcaklık uygulanması ile hazırlanır. Tapyoka, manyok bitkisinin köklerinden elde edilen bir nişastadır. Protein, lif ve nişasta karışımı olan buğday ununun aksine tapyoka unu sadece nişasta içerir. Nişasta çok sayıda glukoz molekülünün bir araya gelmesiyle oluşur ve soğuk su ile karıştırıldığında dağılarak yüzer. Bu noktada nişasta parçacıkları hala nişastadır yani süzüp suyunu buharlaştırdığınızda nişasta parçacıkları elde edilir.

Sıcaklık uygulandığında ise hikaye değişir. Nişasta parçacıkları sıcak su ile karıştırıldığında şişer ve parçalanır. Daha küçük parçalar daha sonra yeni bağlantılar oluşturur ve suyu tutabilen bir sistem oluşur. Bu işleme nişasta jelleşmesi denir. Bu çözelti soğuduğunda daha jelimsi hale gelir. Ancak burada ısının etkisiyle su buharlaşacak ve bu jel parçacıkları sertleşecektir ama ne kadar beklerseniz bekleyin bir daha asla nişasta taneciklerine dönüşmeyecektir.
Nasıl yapılır?

Tapyoka unu ve sıcak su ile hazırlanan hamurdan küçük parçalar koparılarak yuvarlak boba taneleri elde edilir. Bu taneler, esmer şeker ve su ile hazırlanmış kaynamakta olan şerbete bırakılır. Piştikçe saydamlaşan ve kabarcıklar oluşturan boba taneleri ara ara kontrol edilir. İstenen kıvama ulaşan taneler soğumaları için sıcak şerbetten alınıp soğuk şerbette bekletilir. Hazırlanan boba taneleri isteğe göre hazırlanmış çay, süt ve meyve aromaları karışımına eklenir. Bu içecek, boba tanelerinin geçebileceği geniş pipetler ile servis edilir.

Kaynakça:

Make boba for bubble tea: Stem activity. Science Buddies. (n.d.). https://www.sciencebuddies.org/stem-activities/make-boba-for-bubble-tea