Beyaz Ekmek Tercih Edilmemeli mi?

31.12.2016

Ekmek insan beslenmesinde gerekli olan önemli ve sağlıklı bir gıdadır. Özellikle buğday ve diğer tam tahıl unlarından elde edilen ekmeğin beslenme de kullanımı çok önemlidir. Tahıllardan elde edilen gıda maddeleri besin piramidinin temelini teşkil eder.

Halk arasında beyaz ekmek olarak anılan ekmek, buğdayın kepek ve rüşeym kısımları ayrıldıktan sonra kalan kısmının öğütülmesi sonucunda elde edilen beyaz undan üretilir. Buğday danesinin lif ve vitamin içeriği ağırlıkla kepek ve rüşeym kısımlarında olduğu için, beyaz ekmek besin ögeleri ve lif açısından tam buğday ekmeği ve kepekli ekmeğe göre daha zayıftır. Tüketilmesinde sakınca yoktur ancak lif vb. ögeleri uzaklaştırıldığı için kan şekerini daha çabuk yükselten ve tokluk hissi uzun sürmeyen bir karbonhidrat kaynağıdır. Dengeli bir şekilde tüketilmelidir.  

Ülkemizde buğday unu üretiminde geçmiş dönemlerde buğday kepeğinin ayrılması yaygındı. Son yıllarda beslenme uzmanları, doktorlar, gıda bilimi ile uğraşan insanlar ve resmi otoritelerimiz buğdayın ve diğer tahılların kabuğu dahil tamamının öğütülerek tam tahıl unu elde edilmesi ve ekmek üretiminin bu tip unlardan yapılmasını tavsiye etmektedir.

Kaynak:

GGD (2021, October 29). Gıda Güvenliği Derneği.  Retrieved August 13, 2022, from https://ggd.org.tr/ekmek/#toggle-id-6