Beyaz Ekmek Tercih Edilmemeli mi?

31.12.2016


   Beyaz Ekmek Tercih Edilmemeli Mi?

   Beyaz ekmek birçoğumuza ne kadar lezzetli görünse de çok az bir içerik değeri vardır. Yediğimiz gıdalarda bir çok beyaz una rastlamak mümkündür, buna pizzanın kenarı da dahil. Beyaz ekmek esansiyel besin değeri açısından oldukça fakir olması ile birilikte sağlık üzerinde olumsuz etkileri bulunması muhtemel bir besin kaynağıdır.

   Rafine buğday

   Rafine buğday, tam buğdayın farklı işlemlerden geçirilerek lif, vitamin ve mineral içeren kepek ve rüşeyminden uzaklaştırılması sonucu elde edilir. Beyaz ekmek de rafine buğdaydan üretilir ve bu yüzden de Magnezyum, Çinko, E vitamini, lif ve esansiyel yağlarca fakirdir. Her ne kadar bir çok üretici içerisine vitaminleri geri eklese de doğal tam bir buğdayın yerini tutmaz.

   Yüksek glisemik indeks

   Glisemik indeks, gıdanın normal glikoza göre kan şekerinize ve insülin seviyenize ne kadar hızlı etki ettiğinin ölçüsüdür. Beyaz ekmek de sindirim sistemi tarafından hızlıca emilen ve kan şekerinizde keskin yükselmelere neden olan rafine buğdaydan yapıldığı için glisemik indesi oldukça yüksektir. Beyaz ekmek ve diğer glisemik indeksi yüksek, şeker, tatlı ve patates gibi besinlerle beslenen bireylerin kilo alma riski, ikinci tip diyabete , ve kalp rahatsızlıkları riski daha fazladır.

   Düşük lif

   Beyaz ekmek ayrıca lif açısından da fakirdir. Lif, kolestrol seviyesini azaltan, ve sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan önemli bir maddedir. Günlük tükettiğiniz her 1,000 kalori için 14 gram lif tüketmeniz önerilmektedir. Eğer günlük ortalama 2,000 kalori tüketen bir bireyseniz, 28 gram lif de tüketmenizde fayda vardır. Ortalama bir büyüklükteki bir dilim ekmek yaklaşık olarak 0.5 gram lif içermekteyken, ortalama büyüklükte bir dilim tam buğday ekmeği 2 gram lif içermektedir.

   Sağlıklı alternatif

   Beyaz ekmek tüketmektense, vitamin, mineral ve lifce zengin olan tam buğdaylı ekmek tüketilmelidir. Tam buğday ekmeğinin glisemik indeksi düşüktür, bu nedenle kilo alma riski, ikinci tip diyabet ve kalp rahatsızlıkları riski daha az bir şekilde daha düzgün  beslenmiş olursunuz. Tam buğday ekmeği renk ile ya da ad ile tanımlanamaz, kahverengi bir iç dokuya sahip olan, üzerinde " tam buğdaylı " yazan ama tam buğdaylı olmayan ürünler de vardır. Bu yüzden en iyisi alışveriş yaparken aldığınız ürünün içeriğine bakmak, ilk içeriği tam buğday olması ve güvenilir markaların tüketilmesidir.

Kaynak: http://www.livestrong.com/article/343850-why-isnt-white-bread-good-for-you/