Melamin Tehlikesi

19.04.2017

   Melamin

   Çin de üretilen ve dünyaya ihraç edilen binlerce süt ve süt tozu numunesinde yüksek seviyelerde melamin bulundu ve 2008 yılında Çin de 290,000 çocuk etkilendi, 51,900 tanesi hastaneye yatırıldı, 6 ölüm rapor edildi ve semptomları taşıyan 22.4 milyon çocuk kontrol edildi. (BBC Haberleri 22 Eylül 2008)

   Melamin hayatımıza bu şekilde girdi.

   Peki Melamin Nedir ?

   Melamin yüksek miktarda azot içeren, kömür sanayinin bir yan ürünüdür. Plastik, mutfak malzemesi, ticari filtreler, yapıştırıcılar, kaplamaların üretimi gibi birçok endüstriyel kullanımı vardır.
   Yukarıdaki Çin vakası sebebi ile gıda güvenliği konusu olan Melamin; gıda ve yemlerde protein içeriğinin sahte olarak yüksek görünmesini sağlar.

   Gıdaların protein içeriğini ölçmenin standart ve yaygın kullanılan metotlarından biri azot düzeyini ölçerek, protein miktarının azota göre hesaplanmasıdır.
Melamin kullanımında ise yüksek azotu nedeniyle, bu tip bir testte yüksek protein içeriği gibi bir yanılgıya yol açmaktadır. Örneğin suyla seyreltilerek hile yapılmış olan süte eklendiğinde protein oranı yüksek çıkacağı için su eklendiği anlaşılmamaktadır.

   Çin Bebek mamaları Melamin vakası üzerine, birçok ülke Çin’den süt ve süt ürünleri ithalatını yasaklamış ve bu ürünlerin, özellikle de süt tozunun kullanılmış olabileceği bisküvi, çikolata gibi gıdalar yönünden de endişe yaşanmıştır.

   Bu vaka sonucu EFSA nın yaptığı risk değerlendirmeleri sonucu, bu ürünlerdeki kullanım oranı nedeniyle önemli bir sağlık sorunu yaratmayacağı görüşü bildirilmiş ve bu görüş çerçevesinde limitler belirlenmiştir. Türkiye’de bu limitlere uygun olarak melamin düzenlemesini yapmıştır.