Avokado

20.06.2017

   Avokado

   Artık her markette kolayca bulabileceğimiz, sofralarımızda çeşitli şekillerde yer almaya başlayan avokado hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? Hatta bir kaç farklı tarif bile ekleyelim.

   Avokado meyvesi yüksek oranda yağ içerir. Öyle ki Almanya’ da “tereyağ armudu” ,Hindistan ve Çin’de “tereyağ meyvesi” olarak anılır. Fakat içeriğindeki bu yağ sizi korkutmasın. Çünkü içeriğindeki yağ yüksek oranda doymamış yağ asitlerinden oluşuyor. Bu da onu hazmı kolay ve kandaki kolestrol seviyesini düşürücü bir meyve yapıyor. Ayrıca yüksek oranda protein ve lif içeriyor. 100 gramlık bir avokado günlük lif ihtiyacının %27 sini karşılıyor.

   E, K ve B6 vitaminlerini içeren avokado, bu vitaminlere ek olarak yüksek oranda folik asit de içeriyor. Sodyum ve şeker oranı da düşük. Düşük sodyum oranı yüksek kan basıncı riskinin azalmasına, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler çocukluk ve hamilelik dönemlerinde dengeli ve sağlıklı beslenmek için çok gerekli olan maddelerdir. Hatta avokado bebekler için mükemmel bir başlangıç meyvesidir.
   Avokadonun faydalarından bu kadar bahsedince insanda bir iştah kabartıyor öyle değil mi? O zaman avokado nasıl seçilir, nasıl saklanır ve nasıl hazırlanır bunlardan bahsedelim.

   Avokado Nasıl Seçilir, Nasıl Saklanır ve Nasıl Tüketime Hazırlanır ?

   Genellikle marketlerde yeşil olan avokado meyvesi olgunlaştırıldıktan sonra tüketilir. Olgunlaşmasını istediğiniz avokadoyu buzdolabında değil de oda sıcaklığında bir kaç gün bekletebilirsiniz. Hatta olgunlaşmasını hızlandırmak için elma, armut veya muzun yanına koyabilirsiniz. Olgunlaşan meyvenin kabuğu siyaha yakın renkte ve pütürlü bir yüzeye sahip olur.

   Olgunlaşan avokado meyvesini tüketmek için ise öncelikle keskin bir bıçakla dikey olarak çekirdeğine kadar kesmelisiniz. Ardından iki zıt yönde çevirerek ayırmalısınız. Bıçağı sert bir şekilde çekirdeğine saplayıp, çıkarmalısınız. Ve çekirdeğinden ayrılan avokadoyu kaşık yardımı ile kabuğundan ayırıp kaba boşaltabilirsiniz.

   Avokado Salatası
   •    2 adet olgunlaşmış avokadoyu yukarıda bahsettiğim gibi çekirdeğinden ve kabuğundan ayırınız.
   •    Bir kaba alarak çatal yardımıyla iyice eziniz.
   •    İçerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı , 1 adet limonun suyu ve ezilmiş 2 diş sarımsağı ilave ediniz.
   •    Üzerine kıyılmış dere otu ekleyebilirsiniz.

   Afiyet olsun.