Arı Ekmeği (Perga) Nedir?

Betül YALMAN | 24.03.2020

Günümüzde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve aldığımız besinleri vücudumuzda daha değerli kılmak için pek çok bağışıklık desteği fonksiyonel gıdalar bulunmaktadır. Temel beslenme özelliklerinin ötesinde sağlığımıza olumlu yönde katkı yapan, bazı hastalıkların riskini azaltan veya iyileşmesine katkı sağlayan gıdalara fonksiyonel gıdalar denir.

Fonksiyonel gıdalardan olan arı ürünleri; beslenme kalitesinin iyileşmesine ve sağlığın korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle son zamanlarda araştırmalara en çok konu olan ve sağlığa olumlu etkileri kanıtlanmış fonksiyonel gıdalar arı ürünleri olmuştur. Arı ekmeği, bal, polen, arı sütü ve propolis başlıca arı ürünleridir. Arı ürünleri; proteinler, basit şekerler, tekli doymamış yağ asitleri ve özellikle de esansiyel amino asitler bakımından zengindir. Bu özellikler sayesinde bağışıklık güçlenir, vücut bakterilerle aktif olarak savaşır, doku yenilenmesi uyarılır.

ARI EKMEĞİ (PERGA)

1) Arı ekmeği nedir? & Arılar bunu nasıl yapıyor? 


   İlk olarak, arılar topladıkları poleni bal ve çeşitli sindirim enzimleriyle karıştırıyor. Daha sonra bu karışım biyokimyasal süreçten geçiyor, fermente ediliyor, yani mayalanıyor. Bu karışımın son durumuna, son derece değerli bir ürün olan arı ekmeği deniliyor.

2) Arı ekmeğinde neler bulunur? & Bağışıklık sistemine katkısı nelerdir?

 • İçerdiği en önemli bileşen, insanların kendi vücudunda üretemediği ve dışardan almamız gereken esansiyel amino asitleri bulundurmasıdır. 

• Ayrıca C, B1, B2, K vitaminlerini bulundurduğu gibi, yeni hücre oluşumunda ve DNA sentezinde rolü olan B vitamini çeşitlerinden folik asiti de bulundurur. Bu yüksek B vitamini içeriği; metabolizmayı geliştirir, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır. 

• Bunlara ek olarak, demir, kalsiyum,magnezyum, potasyum başta olmak üzere yirmiden fazla mineal içerir. 

⭐• Antibiyotik özelliği olan arı ekmeği, bakterilerin ve virüslerin gelişimini de engellemede yardımcı olur. Yaşlı insanlara güç verir ve iyileşmeyi hızlandırır.

Fermente olmuş bir ürün olan arı ekmeği, içerdiği laktik asitten dolayı asidiktir. Arı ekmeği bu özelliği sayesinde kendi kendini korur, küflerin ve diğer mikroorganizmaların gelişmesini engeller.

Kaynaklar:

 1)https://www.academia.edu/7277356/Bee_products_properties_processing_and_marketing

 2)https://www.intechopen.com/books/superfood-and-functional-food-an-overview-of-theirprocessing-and-utilization/bee-products-as-functional-food 

 3)https://www.academia.edu/5803583/Functional_foods_-_a_review