Zayıflamada Suyun Etkisi Nedir ?

08.04.2018

   Zayıflamada Suyun Önemi

   Sıvı tüketimi azalırsa vücutta depolanan yağ oranı artmaya başlayacak ve vücut kilo almaya başlayacaktır. Kilolu insanların metabolizmalarını daha aktif hale getirmeleri gerekir bu yüzden de kilolu olmayan insanlara oranla daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir.

    Yapılan araştırmalar öğünlerden yarım saat önce tüketilen 2 su bardağı suyun öğün içerisinde alınan enerjinin 75-90 kalori kadar daha az alınmasına yardımcı olduğu saptanmış. Gerekli miktarda su alındığında; mide doygunluğu anlaşılarak fazla besin tüketiminden bizi korur ve zayıflamamıza yardımcı olur. Su tüketmek vücudumuzda açlık hissini azaltacak ve dolayısıyla da az yememizi sağlayacak. Çoğu zaman açlık hissiyle susuzluk hissi birbirine karıştığı için kişi kendini yemeğe verir. Bu yüzden açlık hissettiğinizde önce bir bardak su için. Yine uyanır uyanmaz, banyodan önce, yemeklerden yarım saat önce ve yatmadan önce bir bardak su içmeyi unutmayın. 

    Büyük bir bardak su içmek metabolizmayı %30 hızlandırmaya yardımcı olur. Egzersiz sırasında ara ara içmek metabolizmanızı hızlandıracağından yağ yakmayı hızlandıracak dolayısıyla da kilo verilmesine katkı sağlayacak. Eğer su içmeyi unutuyorsanız yanınızda şişe gezdirerek, bu sıkıntıyı vücudunuza yaşatmayabilirsiniz. Suyun tadını sevmiyorsanız, alışmak adına suya karanfil, nane, çiğ sebze, meyve, bir iki damla limon sıkarak suyunuzu renklendirip tatlandırabilir ve su içmenizi kolaylaştırabilirsiniz tabi aksini belirten bir rahatsızlığınız yoksa.