Yeşil Kahve Çekirdeği Zayıflatır mı ?

Havva TUTKAN | 26.03.2018

   Yeşil Kahve Çekirdeği Nedir, Faydaları Nelerdir?

   Yeşil kahve çekirdeği, kahvenin işlem görmemiş halidir. Hepimizin bildiği gibi kahve taneleri toplanıp önce kavrulur sonra kahve çeşitlerine göre öğütülür ve içime hazır hale gelir, yeşil kahve çekirdeği ise kahvenin kavrulmamış halidir. En çok tercih edilen türü ise Arabica'dır. Yeşil kahve çekirdeği, yüksek oranda klorojenik asit içerir. Klorojenik asitin kahvenin kavrulması esnasında etkisinin zayıfladığı tespit edilmiştir.

   Peki Yeşil Kahve Çekirdeği Zayıflatır mı? 

   Yeşil kahvenin zayıflatıcı özelliği içeriğindeki klorojenik asittten gelmektedir; klorojenik asit;

   1.    Karaciğerdeki glikoz salınımını azaltır.
   2.    Vücuttaki depolanmış yağların yakılmasını sağlar. Glikozun yağ hücrelerinde enerjiye dönüşümünü kolaylaştırır. Bu iki işlem metabolizmanın çalışmasını hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

   Yeşil kahve çekirdeği, aynı zamanda polifenoller gibi diğer antioksidanlar da içerir. Antioksidan özelliği ile, vücudu serbest radikallerin vereceği zararlara karşı da korur. Bir çok hastalığın oluşumunu önler ve yaşlanma sürecini de geciktirir. Unutmamak gerekir ki tıpkı normal kahve gibi yeşil kahve de kafein içerir ve uzun süre yüksek dozda kullanımı uykusuzluk sorun, mide rahatsızlıklarına yol açabilir ve sinirlilik hali oluşturabilir.

   Yeşil Kahve Nasıl Kullanılır?

   Yeşil kahve klasik Türk kahvesi pişirilir gibi pişirilir. Tadı normal kahveden farklıdır ve hafiftir. Günlük öğünlerinizden yarım saat önce tüketmeniz önerilmektedir. İsteğe bağlı olarak tatlandırıcı veya sütte ilave edebilir.

   Kaynaklar
   •    İstanbul Ticaret Odası ‘ Çay ve Kahve Ürün Profil Araştırması ‘’24 Eylül 2001
   •    Gıda Kodeksi-Kahve Tebliği
   •    Araş. Gör. Mustafa Ekin Özel Beslenme Amaçlı Gıdalar Ders Notları 25.08.2015