Yeme Bozuklukları

Fatma ALCAN | 28.01.2018

   Yeme Bozuklukları

   Yeme davranışında şiddetli bozuklukta ortaya çıkan durumlar yeme bozuklukları olarak tanımlanır. Buların başında ‘Anoreksiya Nervoza’ ve ‘Blumia Nervoza’ gibi beslenmeye bağlı psikiyatrik hastalıklardır. Bu hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde psikiyatri, beslenme ve diğer tıp alanlarında uzman kişiler gerektirir.

   Anoreksiya Nervoza Nedir?

   Sinirsel iştah kaybı anlamına gelen bu hastalık ergenlerde ve genç yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Şişmanlıktan aşırı korkudur.Başlangıç olarak diyet yapılmaya başlanır. Tatlılar,yüksek kalorili besinler, karbohidratlı gıdalardan uzak durulur ve her gıdanın kalori değeri hesaplanmaya başlanır.Kilo verdikçe zayıflama fikri takıntıya dönüşür. Ağır fiziksel aktiviteler yapılır ve ilaç kullanılmaya başlanır.

   Belirtileri;

  • Yemek ve kilo verme dışında başka bir şey düşünmemeye başlamak
  • Sinirlilik ve duygusal bozuklukluk
  • Uykusuzluk

    Tedavisi;

    Yaklaşım 2 aşamalı olarak düşünülmelidir.İlk olarak yeme düzeni sağlanmalı. Ardından psikoterapi ile devam edilmelidir.

    Blumia Nervoza Nedir?

    Öküz açlığı olarak bilinen bu hastalık kontrol edilemeyen aşırı yemek yeme hastalığıdır. Kiloların normal olmasına rağmen tıkınırcasına yemek yeme ve çıkarma atakları yaşamasıyla gerçekleşir. Anoreksiya’ nın bir tipi olarak bilinse de aslında birbirinden çok farklılar vardır. Genellikle sinirli, sıkıntılı, gergin dönemlerin de yemeğe sığınmasıyla ortaya çıkar.

   Belirtileri;

  •  Tekrar eden tıkınırcasına yemek yeme isteği
  •  Alkol ve madde kullanımının başlaması
  •  Aşırı şişmanlama korkusu vardır.

   Tedavisi;
   Hastalıklarının çok ileri zamanlarında tedaviye başvururlar.İyileşmeye istekleri olsa da ilk zamanda çok güçlük çekmektedirler.Özellikle ileri yaşlarda antidepresan kullanımı görülebilmekte. Beslenme uzmanı ve psikoterapiye başvurulmalıdır.

   Özellikle ergenlik çağından başlayan kilo verme isteğinde ailelerin çocuklarını bilinçlendirmesi çok önemlidir.Kişi kendi vücut kütle indeksine göre alması gereken kalori miktarınca diyetini düzenlemeli ve spor yapmayı ihmal etmemelidir.


Kaynak Fonksiyonel Beslenme Kitabımdır ’Prof.Dr.Zeynep Banu Güzel Seydim’