Yediklerimiz Ne Kadar Güvenli ?

Hülya ÖZEL | 23.12.2017

   Yediklerimiz Ne Kadar Güvenli ?

   Yaşamımızın temel ihtiyacı olan gıdalar, tüketicinin sağlığını ve güvenliğini doğrudan etkilemekteyken, mevcut hastalıkların %72’si beslenme kaynaklıdır. Dünyanın herhangi bir köşesinde üretilen herhangi bir gıda dünyanın bir başka noktasında pazara sunulan günümüzde, gıda güvenliğine ilişkin önlemler öne çıkmakta ve bu konuda kurallar ve parametreler belirlenip pratikte uygulanmaktadır.

    Sağlıklı yaşamın temeli sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmenin en önemli kuralı da sağlıklı, güvenli besinlerin tüketilmesidir. Birincil üretim aşamasından başlayarak tarladan çatala yani soframıza gelinceye kadar üreticiden tüketiciye gıda zincirinin her aşamasında fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik bulaşanlardan korunarak patojen hastalık riskinden arındırılmış gıdaya ‘ Güvenilir Gıda ‘ denir. Peki yediklerimiz içtiklerimiz ne kadar güvenli?

•    Ünlü fast-food zincirlerinde büyük skandal!
•    Gıda zehirlenmesi yüzünden hastanede sabahladılar!
•    Ünlü yemek firmalarının mutfağının içler acısı hali ilgilileri şok etti!
•    Et ürünlerinde at, eşek, domuz eti çıktı!
•    Gıda ürünlerine tağşiş skandalı!
•    Ekmekte GDOlu yem kulanıldı!
•    En tanınmış suyu markalarında hayvan ve insan dışkılarına rastlandı!
•    Fırınlara yapılan kontrollerde ekmek hamuruna bulaşmış haşere izlerine rastlandı!
•    Normalin çok üzerinde tarım ilacı kalıntısı çıkan meyveler gümrükten geri çevrildi!

   Çok uzun yıllardır medyada görmeye alıştığımız yukarıdaki gibi haberlerin ne yazık ki ardı arkası kesilmemekte. Bunca habere, ikaza ve cezaya rağmen bizleri doymak bilmeyen bir iştahla yediklerimiz ve içtiklerimizle zehirlemeye devam eden daha niceleri var. Fiyatları ucuz olunca alan razı, satan razı misali merdiven altlarında durmadan mal üreterek piyasaya arz ediyorlar. Asgari ücretle aile geçindiren hiç kimseye almayın diyemezsiniz. Arz bir şekilde talebini bulacaktır. Burda sorumluluk hepimize düşmekte. Kaldı ki birey gıdasını kontrollü ve bilinçli şekilde seçer, sebzesinden, meyvesine; etinden sütüne kadar yiyeceği içeceği her şeyi akıllıca bilerek yer, bunu da hayatının doğal akışı içerisinde kendisi için bir yaşam biçimi haline getirirse, sağlıklı beslenmede en önemli ilk adım atılmış olur.

   Üreticiler ve satıcılar gıda güvenliği kurallarına ve yasal düzenlemelere uymuş olsalar bile, gıdaların kalitesi ve güvenliği sizin, yani tüketici tarafından gıdaların nasıl tutulduğuna bağlı olarak etkilenebilir. Gıda satın aldığınız andan itibaren, o gıdanın güvenliğinden siz sorumlu olursunuz.

   Gıdaları satın alırken dikkat edilecek kurallar için tıklayınız.

   Güvenli Beslenmede dikkat edilecek 5 nokta için tıklayınız.